A co luštěniny?

O luštěninách toho bylo napsáno již mnoho. Lidé v České republice se dělí na dva tábory, jedni je nesnášejí a druzí je milují. Přitom jsou to potraviny vhodné téměř pro každého, jen děti je mohou občas trochu hůře snášet. Ale to není nic, co by se správnou úpravou nedalo vylepšit.

Správná úprava je základ

Věděli jste, že luštěniny, které nejsou například půlené, se musí určitou dobu namáčet? Na internetu najdete, které luštěniny se namáčí déle a které méně, například zelená čočka by se měla namáčet až osm hodin před samotným vařením, cizrna až dvanáct hodin a fazole ještě déle. Nejen, že se tak výrazně zkrátí doba vaření, ale hlavně předejdete problémům s nadýmáním, kvůli kterému se právě většina lidí luštěninám vyhýbá. Pokud chcete dobu vaření ještě zkrátit, použijte tlakový hrnec, v něm jsou uvařené luštěniny opravdu za pár chvil.

Klíčení

Luštěniny se mohou nechat i naklíčit. Fazole mungo určitě znáte, tyto fazole se namáčí jeden den a klíčí zhruba pět dní, ovšem záleží na podmínkách, které vytvoříte pro klíčení. Naklíčené luštěniny se perfektně hodí do salátů, ale můžete je využít i při přípravě polévek nebo teplých pokrmů.

Luštěniny skvěle doplní zeleninová rizota a různé směsi, takto vytvoříte chutné a vydatné jídlo, které je bohaté na všechny potřebné vitamíny a minerály. Máme pro vás tip pro přípravu cizrny, pokud ji chcete lépe stravitelnou, zbavte ji po uvaření slupky. Bez slupek ji můžete podávat i malým dětem.

Čtěte také:   Pečeme zdravěji! (část 2.)

Luštěniny zaujímají v moderní gastronomii právoplatně své místo, proto je neváhejte je vyzkoušet. Jste-li příznivci indické kuchyně, určitě jste luštěniny museli vyzkoušet již v několika různých formách. A co klasická česká čočka na kyselo, tu doma připravujete?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.