Amarant neboli laskavec

Slyšeli jste o rostlině jménem laskavec? A o amarantu? Také ne? Pak je to chyba, protože Amarant (také známý jako laskavec) je další ze zdravých potravin, která by vám doma a hlavně ve vašem jídelníčku neměla chybět. Amarant má překvapivě jako většina zdravých potravin dlouhou tradici zejména v Asii, kde se nejen pěstoval, ale hlavně hojně využíval.

Laskavec je keřovitá rostlina, která dorůstá až do tří metrů. Je nenáročný na pěstování a vydrží téměř jakékoliv podmínky, proto je vhodný i pro nepříliš zdatné zahrádkáře. Avšak jeho účinky na lidský metabolismus jsou k nezaplacení. Největším pěstitelem je pochopitelně Čína, která obstarává vývoz téměř do celého zbytku světa. Jako další exportní místa lze označit Střední Ameriku a Mexiko.

Amarant je bohatý na bílkoviny, což je sice běžný jev u obilovin, nicméně amarant má přece bílkovin podstatně více než ostatní zástupci zdravých produktů. Ze semen se lisuje olej, který komplexním doplňkem stravy (obsahuje skvalen, který zabraňuje nadbytečné tvorbě cholesterolu a také působí antioxidačně). Olej lze taky využít na tvář, neboť vyhlazuje vrásky a blahodárně působí na pokožku. Trpíte-li cukrovkou, amarant je schopen tyto projevy zmírnit. Dále je prokázáno, že u žen látka obsažená v semínkách zmírňuje bujení rakoviny prsu.

Amarant je přirozeně bezlepkový, tudíž je vhodný pro lidi s bezlepkovou dietou. Svou alternativu má i v podobě mouky anebo vloček (které lze využít na přípravu kaší, do polévek, fantazii se jednoduše meze nekladou). Staré pověsti praví, že je nejlepší jej přidávat téměř do všeho pro zachování mládí, vitality a krásy.

Čtěte také:   Kustovnice čínská

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.