Anémie, nemoc nejen slabých

Zázraky moderní medicíny dokážou ledacos, ale existuje spousta nemocí, na které jsou všechny moderní techniky krátké. Dnes půjde o anémii, její příznaky a jak se ji případně zbavit. Chudokrevnost neboli anémie je velmi nenápadná a lidé ani nemusí tušit, že anémií trpí.

Chudokrevnost může být způsobená hned několika faktory, buď nedostatkem železa, které patří mezi hlavní příčiny, nebo nedostatkem kyseliny listové, či nedostatkem vitaminu B12. Anémie je taky z jisté části dědičná, takže pokud máte v rodině zdravotní problémy, je zde větší šance, že budete chudokrevností trpět. Neexistují žádné přesné rady, které by opravdu říkaly, že při daném způsobu stravování vás chudokrevnost nezasáhne, ale pokud se budete snažit konzumovat hodně zeleniny a ovoce, které jsou na železo, B12 či kyselinu listovou bohaté, riziko se pochopitelně sníží. V jakém ovoci a zelenině je tedy najít? V borůvkách, řepě, všech druzích listových salátů a obecně se tvrdí, že všechno ovoce a zelenina, které je buď červené anebo zelené má obsah železa větší. Totéž platí i o různých semínkách nebo oříšcích.

Lékaři většinou na chudokrevnost předepisují různé léky nebo nápoje obohacené o větší dávky železa, ale jak bylo zmíněno výše, stejného účinku lze dosáhnout konzumací potravy, která má železo přirozeně vysoké. Pro ještě lepší efekt můžete léky užívat a také do jídelníčku zařadit vhodné potraviny.

Anémie je nebezpečné onemocnění a její projevy jsou velmi nenápadné. Od únavy, dušnosti, lámání nehtů až po bledé tváře nebo nízký tlak. Nejste-li si jistí, zdali vás tato nemoc může postihnout, určitě se zeptejte lékaře, který by vám měl vyjít vstříc a případně nabídnout krevní testy, které jasně určí, zdali jste nemocní nebo naopak.

Čtěte také:   Máte málo energie?

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *