Čím ošetřit spáleniny od sluníčka?

Určitě se vám již někdy stalo, že jste se dostatečně nechránili před slunečním zářením nebo příliš dlouho pobývali na sluníčku a spálili jste se. Co dělat, když se vám na kůži vytvoří spáleniny?

První pomoc

Postižená místa zchlaďte, například pomocí obkladu namočenému v čisté vodě, ve vychlazeném odvaru z černého či zeleného čaje nebo v chladném mléce. V lékárně jsou také k dostání masti na popáleniny, ovšem mast je zapotřebí do spálených míst vetřít a tato aplikace může být bolestivá. Vhodnější je proto pěna obsahující kyselinu pantotenovou.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

  • Trpíte-li zimnicí, bolestí hlavy, závratí nebo horečkou
  • Tvoří-li se vám velké puchýře
  • Trpíte-li silnými bolestmi nebo svěděním

Jak ošetřit spáleniny?

Led

Dopřejte si pouze vlažnou sprchu a pokožku pravidelně ledujte.

Bílý jogurt nebo tvaroh

Spáleniny potřete silnější vrstvou vychlazeného bílého jogurtu nebo tvarohu a až se vám vsákne do pokožky, postup zopakujte. Neurychluje sice hojení, ale zmírňuje bolest. Spálená místa natírejte alespoň dva dny.

Sprchový gel s neutrálním pH

Při sprchování použijte pouze sprchový gel s pH 5,5. Mýdla s odlišným pH, než má vaše pokožka, kůži vysušují.

Pitný režim

Hydratujte svůj organismus i zevnitř, denně vypijte alespoň tři litry vody a zvýšený pitný režim dodržujte po dobu jednoho týdne.

Aloe vera

Kůži ulevíte, když na ni nanesete gel s výtažky z aloe vera. Máte doma celou rostlinu? Rozkrojte listy a používejte je jako obklad. Stejně dobře poslouží i brambor, jablko nebo salátová okurka, která zchladí popálená místa. Popálená záda zase můžete přetřít rozkrojeným rajčetem.

Čtěte také:   Používáte jablečný ocet?

Krém s jahodami

Spálený obličej potřete pleťovým krémem, do něhož jste rozmačkali tři jahody. Použijte jej jako pleťovou masku a nechte působit 20 minut.

Ovoce a zelenina

Zvyšte přísun čerstvého ovoce a zeleniny, které dodají vašemu tělu potřebné vitaminy a minerály.

Spáleninám od sluníčka předcházejte, abyste zbytečně nezvyšovali ohrožení kůže rakovinou. Chraňte se kvalitními opalovacími krémy a nevystavujte své tělo slunečním paprskům příliš dlouhou dobu.

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Digg this
Digg
Email this to someone
email
Sdílejte prosím!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *