Co dělá fosfor v lidském těle?

O fosforu jste toho možná slyšeli mnoho, anebo o něm víte jen pár základních věcí. Proč je fosfor důležitý, ale jeho přebytek nám může uškodit? Jak se říká, všeho moc škodí a platí také o fosforu. Jaké potraviny jsou výborným zdrojem fosforu a jakým potravinám se raději vyhnout?

Proč je fosfor v těle potřebný?

Fosfor je nedílnou součástí ve stavbě kostí a zubů. V kostech a zubech je uloženo více než 75% fosforu, který je v těle k nalezení a jeho primární účel je, aby se kosti takzvaně nerozpadly a byly stále pevné. Na co nesmíme zapomenout je to, že je nezbytný pro správnou funkci nervů a zejména mozku.

Kdy si na fosfor dávat pozor?

Větší množství fosforu v těle mají nemocní lidé. Zejména alkoholici, ale také ti, kteří trpí onemocněním ledvin. Tvrdí se, že vyšší hladinu fosforu mají také lidé, kteří se setkávají s problémy v oblasti zažívání a vylučování, proto ho v těle zůstává více, než je potřeba.

Kde fosfor hledat?

Vyšší příjem fosforu může končit i brzkou smrtí, tudíž je potřeba si na něj dávat pozor. Přemíra fosforu je především v potravinách, které mají spoustu aditiv a jsou plné umělých chemických látek. Tyto potraviny jsou především nezdravé (jakékoliv pochutiny, ať už sladké či slané, výrobky s dlouhým datem spotřeby a tak dále), takže je lepší vyhledávat ty, o kterých víte, že jsou zdraví prospěšné a nemají skoro nekonečné datum spotřeby.

Čtěte také:   Máte málo energie?

Obecně platí, že při zdravém a vyváženém jídelníčku vám nic chybět nebude, tedy ani fosfor ne. Ale pokud máte pocit, že by vám nějaký vitamín či minerál chybět mohl, je třeba podstoupit krevní rozbor, ze kterého se následně zjistí, jaká látka v těle vám opravdu chybí.

Mohlo by vás zajímat...

1 Response

  1. Pavla Hirschfeldová napsal:

    Dobrý den rozborem krve mi zjistily nedostatek fosforu jaké potraviny obsahují fosfor a nebo dá se koupit v lékárně děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *