Co kupovat (aneb jak na to!)

Začínáte se zdravou stravou a nevíte, po jakých věcech sáhnout? V supermarketech je spousta lákadel, které se tváří zdravě, ale přitom to tak vůbec není. Obsahují spoustu přebytečného cukru, tuku a různých umělých dochucovadel. Existuje pár pravidel, podle kterých je dobré se řídit alespoň ze začátku.

Stejně tak jako supermarkety, i televizní reklamy nás lákají na všemožné cereální tyčinky a müsli. Takže lidé, kteří chtějí žít zdravěji, navštíví obchod a koupí si cereální tyčinku s tím, že je to zdravé. To je velká chyba, většina tyčinek obsahuje totiž přemíru cukru a mouku, stejně tak skončí zapékané müsli, které má opět spoustu cukru a dalších nadbytečných věcí. Chcete-li si tedy koupit müsli z obchodu, volte sypané s ovocem. Ještě jednodušší varianta je ale ta, že si koupíte ovesné vločky a smícháte je s ovocem (z větší části čerstvým, z menší sušeným). Také instantní ovesné kaše jsou plné cukru, je třeba si dát velký pozor. Na to navazuje další problém a to jsou mléčné výrobky. Nejen, že velká konzumace těchto produktů není zdraví prospěšná, mléko jako takové zahleňuje. Téměř všechny jogurty, které v regálech obchodů najdete, jsou jen obarvené mléko s přídavkem konzervantů. Proto volte především bílý jogurt a doma si ho dochuťte dle libosti.

Další skvělou „vychytávkou“ jsou knäckebroty či pufované (extrudované) chlebíčky místo běžného pečiva. Náhradu v tom určitě nehledejte, ale místo pečiva si knäckebrot dát můžete. Pufované chlebíčky raději nechte v obchodě. Nejdůležitější je mít doma základní potraviny, s nimiž dokážete vytvořit téměř cokoliv, proto se zaměřte hlavně na kvalitní luštěniny, oves, zeleninu a ovoce.

Čtěte také:   Znáte černé maliny?

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *