Co (ne)víte o 1. říjnu?

Na 1. říjen připadají hned dva poměrně významné mezinárodní dny. Nejedná se však o nic převratného, ale vyplatí se o těchto „svátcích“ něco vědět. Se stále větším a větším procentem globalizace se logicky zvyšuje počet dnů věnovaných určitým tématům. 1. říjen je tedy ve znamení kávy a vegetariánství.

Obchodní tah

Jak káva, tak i vegetariánství mají mnoho společného. Káva je jednou z nejprodávanějších věcí na světovém trhu a vegetariánství ve 21. století zažívá nový boom, proto mohou výrobci při této příležitosti vytvořit obchodní kampaně, které zvýší prodej jejich produktů. Na sociálních sítích jste jistě zaznamenali alespoň z části nátlak jednotlivých značek, které vytvářely příspěvky s touto tématikou. Kdo neodolal a vydal se na nákup promovaného produktu? Ono to vlastně nemusí být hned 1. října, ale dříve či později si uvědomíte, že vlivem reklamy jste si onen výrobek koupili.

Druhá strana mince

Přestože jsou tyto mezinárodní dny spíše obchodní záminkou, mají i své zdravotní benefity. Káva dokáže značně povzbudit, pakliže na ní nejste doslova závislí. Z velké míry za to může samozřejmě kofein a další látky, které takto působí na organismus. Stejně tak vegetariánství, které i díky WHO garantuje snížení rakoviny střev a jiných zdravotních problémů. Je dobré také brát zřetel na to, že každý člověk je jiný a na každého působí příznivě něco jiného. Obecně vegetariánství garantuje rychlejší metabolismus a v některých případech dokonce úbytek váhy, ale to spíše výjimečně, neboť při nevyváženém jídelníčku může docházet k malnutrici, čili například k nedostatku vitamínů (hypovitaminóza). Totéž se ovšem může dít i u konvenční stravy, která obsahuje všechny složky potravin, jak živočišné, tak i rostlinné, ale díky nedostatku vitamínů a minerálů se nemoc projeví.

Čtěte také:   Nejúčinnější bylinky

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.