Infarkt – skrytá hrozba?

Infarkt myokardu anebo záhať, je náhlé přerušení krevního zásobování části srdce. Co infarkt způsobuje a proč? Odpovědí může být více, ale jedním z rizikových faktorů jsou starší lidé, zejména muži a jedinci se sklonem k obezitě a rovněž ti, jejichž strava je plná průmyslově zpracovaných tuků, smažených a nezdravých jídel. Jde vůbec infarktu předcházet?

Při infarktu dochází k náhlému uzavření srdeční tepny (zpravidla krevní sraženinou, nebo také „zbytkem sraženiny“, která vznikla v jiném místě). Infarkt se ale objevuje i u mladších lidí, právě kvůli špatné životosprávě a stravovaní (přemíra masných výrobků, zejména klobásek a salámů). Dělí se na několik druhů podle místa vzniku (zadní, přední, spodní), a dokáže být velmi nebezpečný při angíně. Akutní infarkt určitě znáte z televizních seriálů, kdy je pacient ohrožen na životě. Jedná se o to, že rozsah infarktu je mnohem větší.

Jak tedy infarktu předcházet?

Rada je opět triviální, snažte se jíst zdravě a přiměřeně sportovat. Cigarety nejsou příliš vhodné, stejně jako výše zmíněná mastná jídla, které také zvyšují špatný cholesterol. Přemíra masa ve stravě není vhodná, tudíž se snažte jej omezit a dát přednost ve větším množství rostlinné stravě. S těmito problémy souvisí i nadváha s obezitou, kdy je organismus nadměrně přetěžován, čili svou váhu redukujte. Zdánlivě zvláštním extrémem může být i nadměrná fyzická zátěž – tělo jednoduše nestíhá a infarkt se dostaví ve chvíli, kdy to čekáte nejméně. Stejně tak to může být i zátěž psychická (stres, nervozita z práce, rodinné problémy), zkrátka cokoliv, co vaše tělo nezvládne a vyhodnotí to jako krizovou situaci.

Čtěte také:   Bolesti zad? Co děláte špatně?

Nicméně všechny faktory a příznaky nejde brát na lehkou váhu, zvlášť když patříte do rizikové kategorie, proto je lepší dodržovat preventivní opatření.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *