Jak přežít vánoční stres?

První svíčku na adventním věnci jsme již určitě všichni zapálili, s příchodem Vánoc ale také přichází stres. Proč zrovna o Vánocích někteří z nás trpí takovou únavou a stresem, když jsou vánoční svátky označovány za dobu klidu, pohody a nejkrásnější období v roce?

Zejména ženy se starají o chod domácnosti, a tak všechny přípravy na Vánoce jsou na nich. Některé to zvládají lépe, jiné hůř, ale každá chce být dokonalá a mít dokonalou domácnost. Často se také stává, že vánoční svátky jsou jakýmsi přelomovým bodem, kdy si rekapitulujeme všechno, čeho jsme za uplynulý rok dosáhli. Porovnáváme své představy, sny se skutečností a stává se, že někdy se od skutečnosti poměrně dost liší. Málo kdo umí doslova vypnout a příchod svátků si užít.

Existuje pár tipů, jak nepropadnout zbytečnému šílenství. Jak na ně?

  • Nebojte se plánovat. Klidně si do svého diáře zapište všechno, co budete dělat. Od nákupu dárků až po úklid. Takto se vyhnete zbytečným zmatkům.
  • Naučte se říkat ne! Někdy je toho prostě moc, zkuste se proto naučit věci i odmítat, prospěje vám to.
  • Máte kolem sebe manžela, přítele nebo děti? Zkuste je zapojit do úklidu, děti zabavíte a váš muž by také neměl odporovat. Stmelíte přitom rodinu a můžete z toho udělat příjemnou tradici.
  • Je pro vás nákup dárků honičkou za co nejlepším úlovkem? Zpomalte, Vánoce nejsou jen o nákupních horečkách, udělejte si hezký večer, koupel či svařené víno navodí příjemnou atmosféru a vy si odpočinete.
  • Když už si pořídíte diář, naplánujte si věci s předstihem, třeba tak, aby už byl poslední adventní týden jen ve znamení těšící nálady.
Čtěte také:   Zlepšete si den, jde to jednoduše!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *