Jak uchovávat bylinky přes zimu?

Schází vám v zimě bylinky, abyste své pokrmy oživili a zároveň jim také dali lepší chuť? V zimních obdobích je bylinek velký nedostatek, jak se tedy vypořádat s tím, abyste je i přes zimu uchovali a následující sezónu je mohli opět využívat? Při uchovávání bylinek se nabízí spousta možností, takže záleží na vás, jakou možnost si vyberete.

Než začne zima

Než je začne zima, je třeba, abyste bylinky a rostliny přemístili do teplejšího prostředí. Při nízkých teplotách a mrazech bylinky stejně tak jako ostatní rostliny zmrznou. Bylinkám vyhovují pokojové teploty okolo dvaceti stupňů Celsia. Nebojte se jim dopřát a použít různé substrátové přípravky. Klidně je můžete na zimu i přesadit a na jaře je opět zasadit do země. Také existují výjimky, které jsou schopny přežít zimu i na zahrádce, nicméně při udeření velkých mrazů je lepší, abyste je rovněž schovali.

Zmrazit?

Zkoušeli jste bylinky mrazit? Že ne? Tak zkuste a uvidíte. Pokud chcete, aby bylinky zachovaly barvu, trochu je posolte, neboť vlivem mrazu a oxidace barvu ztratí. Můžete mrazit všechno, od libečku, tymiánu, bazalky, oregana až po mátu, která v se v zimních měsících hodí nejen jako přísada do čaje, ale také jako perfektní ochucovadlo. Druhou možností úpravy je sušení. Sušené bylinky si lze zakoupit i v obchodě, ale nic není tak perfektní, jako podomácku vyrobené potraviny. Sušit je můžete ještě na slunci v létě zavěšené o trám anebo v sušičce, když se rozhodnete je zpracovat těsně před zimou. Třetí možností je nakládání, které může být v libovolném nálevu, ať už zkusíte olej, nebo ocet, výsledný efekt bude natolik uspokojivý, že se rozhodnete nakládat bylinky každý rok.

Čtěte také:   Kdy je závislost na soli nebezpečná?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.