Jaké bylinky sbírat na jaře?

Jaro je v plném proudu, a tak je třeba využít první jarní bylinky, které se hodí nejen na léčbu různých onemocnění, ale také naleznou využití v kuchyni. Není nic lepšího, než když si můžete dopřát všechny benefity, které vám příroda po zimním období nabízí.

Začněte zlehka

Pomalu zapomeňte na těžké obědy, omáčky a hutné pokrmy. Je čas znovu oživit jídelníček a dát mu minimálně jarní kabát, což znamená více zeleniny a více ovoce! Na farmářských trzích se už začínají objevovat první úrody, které sklidili tuzemští zahradníci, proto neváhejte vyrazit pro první inspiraci. Aktuálně se objevuje medvědí česnek, který najdete skoro všude, protože roste hlavně divoce. Ale ještě předtím, než se medvědí česnek rozhodnete natrhat, ujistěte, že jde opravdu o medvědí česnek a ne nějakou jinou rostlinu, která by vám mohla způsobit zdravotní problémy.

Co sbírat?

V dubnu všechno začíná vykvétat a příroda už je takzvaně „v plném proudu“. Pro jaké květiny a bylinky se vydat? Pro některé není třeba chodit daleko, v Česku byste měli naleznout sedmikrásky, petrklíče anebo květy trnek. Pozadu nezůstávají ani pampelišky, třešňové květy anebo například tolik omílané kopřivy. Z výše uvedených lze připravit čaj, nebo je usušit či zkonzumovat jen tak, pakliže proti konzumaci rostlin nemáte žádné námitky.

Česká republika je místem, kde se bylinkám opravdu daří, každý měsíc je na řadě jiná a každá disponuje blahodárnými účinky na lidský organismus, ať už jako sušené, čerstvé nebo po luhování ve formě tekutin. Ruku na srdce, kdo z vás bylinky opravdu sbírá a kdo upřednostňuje jejich koupi v supermarketu? Myslíme si, že v tomto případě to není potřeba, velká většina se totiž nachází v bezprostřední blízkosti vašeho bydliště, pokud opravdu nebydlíte v centru města. I v tomto případě razíme motto, že je lepší mít vlastní než kupované.

Čtěte také:   Co (ne)víte o 1. říjnu?

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *