Kde hledat bílkoviny kromě masa?

Kde hledat bílkoviny kromě masa? Přestože jsme v moderní době, mnoho z vás si myslí, že nejlepším zdrojem kvalitní a vstřebatelné bílkoviny je pouze maso. Musíme přiznat, že to samozřejmě do určité míry pravda je, ale na druhou stranu proteiny už nejsou jen v roli masa! Existuje také velké množství vegetariánských a vegansky stravujících se sportovců a živiny jim nechybí, odkud tedy berou potřebné minerální látky a vitamíny?

V prvé řadě je třeba zmínit to, že bílkoviny naleznete například v zelenině, kde by to někteří určitě nečekali. Jmenovitě jsou to brokolice, špenát anebo brambory. Dále je určité množství i v oříšcích (mandle, kešu) a semínkách (slunečnicová, dýňová). Avšak úplně nejspolehlivějším zdrojem je tempeh (fermentované sójové boby), které jsou k dostání ve zdravých výživách či v lepších supermarketech. Lze jej použít téměř do všech slaných pokrmů, buď jako hlavní složku, nebo jen tu doplňující. Dalším výrobkem jsou samotné sójové boby (zvlášť pak jejich extrudovaná forma v podobě kostek, nudliček, granulátů a velkých plátků). Pozadu nezůstávají ani robi nebo seitan, seitan má ale nevýhodu, že není bezlepkový.

Nesmíme zapomínat ani na klasické luštěniny, které se hodí zařazovat do jídelníčku mnohem více. V našich zeměpisných šířkách je vítězem samozřejmě čočka, hned za ní fazole (bíle, černé, červené) a také hrách, který lze používat v různých formách, buď klasicky do polévek, na kyselo, nebo zvolit jeho čerstvou variantu a přidávat do salátů. Trendy jsou také cizrna a quinoa, jež lze upravit na nespočet způsobů (hummus, kari, saláty).

Čtěte také:   Rostlinná bílkovina - tofu

Ve 21. století nemusíte spoléhat jen na vejce a maso, na trhu je obrovské množství surovin obsahujících proteiny, že nedostatkem rozhodně trpět nebudete.

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Digg this
Digg
Email this to someone
email
Sdílejte prosím!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *