Matcha čaj

Už jste slyšeli o tomto zeleném čaji Matcha? Nebo ho snad doma máte? Tento čaj patří mezi tradiční činské čaje, které se více jak 800 let používají při buddhistických ceremoniích a v nejvyšších vrstvách vůbec. Nejedná se o typický sypaný čaj, je to úplně rozemletý zelený prášek, který má díky tomu využití snad úplně všude. Například v ovesných kaších, zmrzlinách ze zeleného čaje, ovocných smoothies, latte, čokolády a různých zdravých dobrot. Používá se také k obarvení, neboť jeho zelená barva je opravdu výrazná.

Již od samotného pěstování je mu dopřávaná ta největší péče, roste pouze na zastíněných polích a čtyři týdny před sklízením je na 90 % bez světla. Díky tomu, že je bez světla, nadměrně produkuje chlorofyl a tím jsou lístky bohatší na aminokyseliny a zbarvují se do zelena. Sbírány jsou pouze ručně a po sběru jsou přeneseny do továrny, kde se listy zpracovávají na ten nejjemnější prášek.

Potom, co listy projdou parou, se usuší a jejich hmotnost se sníží až na pětinu. Pára listy udrží čerstvé a živiny v ní zachová. Potom se zjišťuje, které čaje jsou jak kvalitní, vše dělají odborníci. Na závěr se odstraňují větvičky, stopky a další části tak, aby zbyla jen nejčistší dužina z rostliny. Finální úpravou je mletí, které se provádí v žulových mlýnech, žulové mlýny semelou pouze 30 až 40 gramů čaje za hodinu a velikost jednoho zrnka je 5-10 mikronů (jeden mikron je miliontina metru).

Čtěte také:   Mýty anebo fakta?

Matcha obsahuje velké množství L-theaninů, což jsou ony zmiňované aminokyseliny, vitamíny, minerály a vlákninu ve větším množství. Chuť čaje matcha je sladká a jemná a díky L-theaninu nám dobije energii až na 6 hodin. Také pomáhá uklidnit mysl, dvě porce čaje zajistí dostatečný přísun antioxidantů, usnadňují hubnutí a je vhodný pro diabetiky.

Matcha čaj je opravdovou vzpruhou pro naše těla, v Asii má velmi dlouhou tradici a teď se dostává i k nám. Je pochopitelné, že cena tohoto čaje je vyšší, 250 g je k dostání kolem 680 Kč.

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Digg this
Digg
Email this to someone
email
Sdílejte prosím!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *