Mohou vlastně lidé žít zdravě?

Žít zdravě, co to vlastně znamená? Upravit zásady stravování, začít sportovat, shodit přebytečná kila? Každý člověk si pod tímto pojmem představí něco jiného. Jiný si myslí, že se stravuje velmi dobře, avšak záhy zjistí, že se jeho soused stravuje mnohem zdravěji. Důsledek je akorát ten, že se mezi sebou pohádají. To opravdu nezní moc jako zdravý životní styl, co myslíte?

Zdravý životní styl může mít mnoho podob. Ale jak definovat slovo zdravý? Lze zdravého člověka definovat tak, že netrpí duševními ani fyzickými chorobami? Částečně ano, nicméně i přesto se lidé samotní nemusí považovat za zdravé. Když se nad tím zamyslíte, je to víceméně začarovaný kruh, který se pochopitelně stále opakuje.

Jak začít?

Máte-li špatný jídelníček, začněte úpravou právě toho. Nemusíte dělat radikální změny, stačí začít postupně. Přidat více zeleniny a ovoce, ubrat věci, kterých konzumujete přehnané množství. Co je přehnané množství? Zkuste si svůj denní jídelníček napsat a uvidíte, čeho konzumujete nejvíce. Snažte se tyto potraviny zredukovat tak, aby odpovídaly stejným veličinám jako všechny ostatní potraviny. Dbejte na to, abyste hlavně měli dostatek vlákniny, kterou získáte z většího množství ovoce, zeleniny, ale také celozrnných potravin.

Postup a úprava dalších pokrmů pro vás už bude snadnější. Vždy si nechte prostor na zeleninu a ovoce, které ve zdravém jídelníčku opravdu nesmí chybět. Dále se snažte omezit lepek, ale spíše tak, že jej nebudete konzumovat nárazově, ale spíše v menších dávkách, ve kterých se nemusíte bát jeho negativního dopadu.

Čtěte také:   Pečeme zdravěji! (část 1.)

Není to jen o jídle

Aby lidé žili zdravě, nemusí dodržovat jen správnou životosprávu, ale také být šetrní k životnímu prostředí. Starat se o přírodu už dávno jen úkol lidí s batikovaným oblečením, ale i všech ostatních. Jak třídit odpad, neznečišťovat okolí, to by měly být věci, které jsou samozřejmostí 21. století.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *