Můžeme se vyhnout přehřátí?

Úpal, úžeh a přehřátí organismu jsou v těchto dnech velmi nebezpečné a hlavně nevyzpytatelné, proto je třeba se před sluncem dobře chránit. Co dělat, aby stupeň ohrožení byl co nejmenší?

Dny, kdy teploty šplhají až k neúnosným třiceti a více stupňům, potřebujete zvýšit ochranu nejen před slunečním zářením, ale i před celkovým přehřátím organismu. To platí nejen na pláži, ale i doma na zahradě, či ve vyhřátém autě.

Úpal nebo úžeh?

Spousta lidí si tuto problematiku neustále plete, proto si ji pojďme zopakovat. Úpal je poškození organismu nedostačujícím odvodem tepla z těla. Tělo se zahřívá a jeho teplota může překročit až 40°C, následkem toho se na mozku vytvoří otok, nebo se sníží tlak. Úžeh je přehřátí mozku, které se projevuje zejména bolestí hlavy a horečkou. Vzniká přímým slunečním zářením, kdy není pokožka hlavy nikterak chráněna.

Pitný režim hraje prim

Dodržujte pitný režim, ať jste kdekoliv, nezapomínejte si na výlet brát dostatečné množství tekutin, a když jste na zahradě, mějte u sebe vždy osvěžující prostředky. Je těžké stanovit pitný režim pro každého, nicméně ve vedrech je třeba pít skoro pořád, ať jste dospělí, nebo děti.

První pomoc

Pakliže se setkáte s někým, kdo trpí přehřátím, úžehem anebo úpalem, je nezbytné jej přemístit do chladnějšího prostředí a podávat mu zábaly. Dále je nejlepší jej zbavit přebytečného oblečení, podávat tekutiny a co nejdříve jej dopravit k lékaři.

Čtěte také:   Není voda jako voda!

Dalším užitečným tipem může být jednoduše to, že byste neměli mezi jedenáctou a patnáctou hodinou vycházet delší dobu na přímé sluneční záření. Pokud pracujete venku, zaměstnavatel by vám měl stanovit přestávky, které jsou při vedrech naprosto nezbytné.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterDigg thisEmail this to someoneSdílejte prosím!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Advertisment ad adsense adlogger