Mýty anebo fakta?

Svět je od pradávna opředen mýty a nesmysly, které jsou někdy natolik zavádějící, že se zkrátka nepídíme po tom, jestli tomu tak opravdu je. V následujícím článku představíme několik mýtů o stravě a o hodnotách obsažených v potravinách. 21. století si jednoduše žádá přicházet s novými výzkumy.

Špenát – největší zdroj železa

Tento mýtus se nehodí zcela vyvrátit, neboť špenát železo obsahuje, nicméně ne v takovém množství, jak se kdysi uvádělo. Další mýtus praví, že vědci se „sekli“ o desetinnou čárku, což ze špenátu udělalo přímo železového velikána a odtud možná pramení námět na Pepka námořníka. Co ale pravdou je, že zelené a červené potraviny jsou nejlepším zdrojem železa (brokolice, listová zelenina, červená řepa).

Vynechání příloh

Omezíte-li přílohy, budete štíhlejší. Tak tohle už neplatí vůbec, protože i přílohy mají aminokyseliny a vitamíny, jež tělo potřebuje. Proto se doporučuje přílohy jen zmenšit a přidat zeleninu.

Kamarád Aspartam

Umělé sladidlo Aspartam jde ruku v ruce s rovněž syntetickým sladidlem ukrytým pod názvem Acesulfam K, tyto dvě chemické sloučeniny mohou při nadměrném užívání způsobit slepotu, hyperaktivitu u dětí, srdeční choroby a podobně. Kupujete-li si pochutiny, které hlásají nula cukru, počítejte s tím, že tyto dvě přísady budou uvedeny na prvních místech (tedy v největším množství). Nevyplatí si nějakou tu dobrotu připravit doma?

Chcete mít pevné kosti? A pijete mléko?

Dříve se vás s touto otázkou obraceli všichni ti, kteří se divili, že trpíte častými zlomeninami. Ano, pijte mléko, ale kravské s obsahem vápníku ani zdatně nesekunduje makovému mléku. Zkuste tyto dvě zkombinovat a uvidíte, že to opravdu funguje. Mezi další rostlinné zdroje vápníku se řadí sezamová semínka a veškerá zelenina s luštěninami.

Čtěte také:   Banány
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Digg this
Digg
Email this to someone
email
Sdílejte prosím!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *