Neovladatelné chutě? Zkuste se jim vyhnout!

Ustavičně podléháte chuti na sladké a slané? Domníváte se, že je opravdu správné mít tyto chutě takřka pořád? Ne vždy je tedy dobré, abyste dali na některé rady odborníků, jež vás inspirují k tomu, že svému tělu je třeba naslouchat a jíst vše, na co přijdete. Některé chutě totiž mohou nasvědčovat tomu, že vám chybí určitý vitamín (nebo více vitamínů) a tělo vám dává signály v podobě neodolatelné chuti na sladké nebo slané.

Chutě na sladké

Pokud si dáváte každý den čokoládu, nemusí jít nutně o chybějící látky, může se stát, že jste si z čokolády udělali takovou malou závislost. Pakliže je to pouze jeden čtvereček, nemusíte to nikterak řešit, pokud je to ale větší gramáž, měli byste to omezit. Chuť na sladké může rovněž ovlivňovat psychika, jste-li ve stresu anebo naopak velmi šťastní, saháte po cukrovinkách automaticky. U žen je zase chuť na sladké spojována s premenstruačním syndromem, ale také při nedostatku hořčíku, železa a mědi.

Chutě na slané

Předtím než slané krekry či chipsy skončí u vás doma, zkuste dbát na pitný režim, neboť nedostatek vody není jen příčinou žízně, ale také může dojít k dehydrataci, a ta není vůbec příjemná. Sůl totiž zadržuje vodu a tělo se snaží zachovat alespoň minimální zásoby tekutin. Máme pro vás jeden tip, jak se chuti zbavit bez něčeho velmi slaného – je to obyčejná okurka, která poslouží jako doplnění sodíku.

Čtěte také:   Myslíte si, že jarní únava neexistuje? Omyl!

Stále platí ono zlaté pravidlo a to – všeho s mírou, protože při vyvážené stravě se nebudete potýkat s intenzivními chutěmi, které jdou jen těžko zahnat. Jednoduše stačí, že váš jídelníčkem bude pro vás tou správnou volbou a vy se do ničeho nebudete muset nutit. Inu, jídlo není vaší povinností, ale musí vám chutnat.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *