Používáte ghí?

Ghí, nebo chcete-li přepuštěné máslo, zná opravdu každý, ale kdo z vás o něm ví něco víc, nebo jej případně používá? Odkud se vzalo a je lepší než obyčejné máslo? Ghí má staletou tradici na dálném východě, odkud se dostalo až k nám a Češi jej začali stále více a více využívat.

Ghí se od přepuštěného másla liší pouze tím, že se přepouští trochu déle, a proto má tmavší barvu. A po přepuštění neobsahuje laktózu ani mléčnou bílkovinu. Může mít také lehce oříškovou chuť. Indické ghí je mnohem vhodnější na smažení díky kouřovému bodu, který je až do 250°C než klasické máslo a je díky své formě o něco zdravější. Ghí v Indii bylo na jídelníčku po staletí a lidé po něm nikterak netloustli, proto se není třeba obávat, že byste po konzumaci másla ztloustli. Spíše naopak, máslo obsahuje vitamíny A, D, E a samozřejmě omega 3 a 6 mastné kyseliny. Neváhejte si ghí namazat na čerstvé pečivo, které doplníte například o zeleninu či celý zeleninový salát, zapomeňte na šunku a sýry. Ghí je také symbolikou pro posílení nervové soustavy a unavené mysli. A jako tuk podporuje vstřebávání potřebných živin, což je nezbytné tehdy, pokud si dáte zeleninu.

Ghí na rozdíl od klasického másla také nežlukne, neboť prošlo konzervací. Je výborné na zjemnění jakýchkoliv omáček, pomazánek či kaší. Pokud patříte mezi příznivce indické kuchyně, určitě znáte chléb naan, který se potírá ghí a krásně voní. Stejně tak se přidává do typických kořeněných pokrmů, které bývají i velmi ostré. Přesto, že ghí nabírá na popularitě, je třeba brát jeho konzumaci s rezervou, stále se jedná o živočišný tuk.

Čtěte také:   Arašídové máslo

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.