Přírodní ochrana proti klíšťatům

Může se zdát, že klíšťata ve vedrech moc „neútočí“, avšak zamíříte-li do lesa, bude jich tam požehnaně. Možná jsou mezi námi i takoví, kteří mají štěstí a klíšťata se jim zdárně vyhýbají, nicméně preventivní ochrany není nikdy dost.

A proč se chránit proti klíšťatům? Klíšťata přenášejí virová onemocnění, mezi které patří například nejznámější klíšťová encefalitida (neboli zánět mozkových blan) a nejúčinnější prevencí je očkování, důležité také je zvolit správný druh, protože typů onemocnění může být více. Inkubační doba se pohybuje od 7 do 14 dnů, ale vyjímkou není ani měsíc. Encefalitida má při nesprávné léčbě dlouhodobé následky jako jsou chronické bolesti hlavy, deprese, poruchy koncentrace a podobně. Další nebezpečnou nemocí je borelióza a mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota, únava a bolesti kloubů, pokud se léčí včas, jsou za potřebí antibiotika a v případě neléčení poškozuje nervovou soustavu.

A nyní k praktickým tipům, jak na klíšťata! Jako první si oblečte dlouhé rukávy a nohavice, je jasné, že v létě to moc nepůjde, takže se alespoň přikloňte k materiálům, které jsou většinou hladké a umělé, klíště se pak nemá čeho chytit. Chemické repelenty opravdu nevoní, ale existují i přírodní varianty, které jsou stejně spolehlivé. Zkuste svařit litr vody a do něj dejte louhovat jeden sáček rozmarýnu, potom přidejte lžíci vinného octa, sceďte a máte hotovo. Dejte do rozprašovače a před procházkou venku použijte. Klíšťatům dále nevoní levandule, ale i další silice – tymián, máta, eukalyptus. Pár kapek dejte do kapesníku, uvažte si jej třeba na kabelku či tělo. Další nevábnou bylinkou pro klíšťata jsou pelyněk, meduňka, bazalka i citronela.

Čtěte také:   Echinacea – Váš ochránce imunity
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Digg this
Digg
Email this to someone
email
Sdílejte prosím!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *