Přírodní ochrana proti klíšťatům

Může se zdát, že klíšťata ve vedrech moc „neútočí“, avšak zamíříte-li do lesa, bude jich tam požehnaně. Možná jsou mezi námi i takoví, kteří mají štěstí a klíšťata se jim zdárně vyhýbají, nicméně preventivní ochrany není nikdy dost.

A proč se chránit proti klíšťatům? Klíšťata přenášejí virová onemocnění, mezi které patří například nejznámější klíšťová encefalitida (neboli zánět mozkových blan) a nejúčinnější prevencí je očkování, důležité také je zvolit správný druh, protože typů onemocnění může být více. Inkubační doba se pohybuje od 7 do 14 dnů, ale vyjímkou není ani měsíc. Encefalitida má při nesprávné léčbě dlouhodobé následky jako jsou chronické bolesti hlavy, deprese, poruchy koncentrace a podobně. Další nebezpečnou nemocí je borelióza a mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota, únava a bolesti kloubů, pokud se léčí včas, jsou za potřebí antibiotika a v případě neléčení poškozuje nervovou soustavu.

A nyní k praktickým tipům, jak na klíšťata! Jako první si oblečte dlouhé rukávy a nohavice, je jasné, že v létě to moc nepůjde, takže se alespoň přikloňte k materiálům, které jsou většinou hladké a umělé, klíště se pak nemá čeho chytit. Chemické repelenty opravdu nevoní, ale existují i přírodní varianty, které jsou stejně spolehlivé. Zkuste svařit litr vody a do něj dejte louhovat jeden sáček rozmarýnu, potom přidejte lžíci vinného octa, sceďte a máte hotovo. Dejte do rozprašovače a před procházkou venku použijte. Klíšťatům dále nevoní levandule, ale i další silice – tymián, máta, eukalyptus. Pár kapek dejte do kapesníku, uvažte si jej třeba na kabelku či tělo. Další nevábnou bylinkou pro klíšťata jsou pelyněk, meduňka, bazalka i citronela.

Čtěte také:   Léčivé účinky konopí

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.