Tradiční čínská medicína

Stále více a více lidí zkouší alternativní možnosti léčby různých chorob. Někteří úplně, jiní jako doplněk ke klasické. Moderní medicína se zabývá pouze léčbou a léky, kdežto čínská se zaměřuje jak na dušení zdraví, tak na zdraví fyzické a bere člověka jako celek. Tradiční čínská medicína je stará téměř 5000 let a stojí na teorii Jin a Jang spolu s učením o pěti prvcích a vnitřních orgánech.

Jin je často spojován s ženstvím a jang s mužstvím, protože nemohou existovat jeden bez druhého a vzájemně se doplňují. Pět prvků je nám známo jako dřevo, oheň, zem, kov a voda, tyto prvky jsou pro člověka naprosto nepostradatelné a jsou také jakýmsi podmínkami pro dění kolem nás. Co je také velmi důležité, že čínská medicína nespočívá jen v akupunktuře a akupresuře (vpichování malých tenkých jehliček do akupunkturních bodů na těle), nýbrž v další spoustě věcí:

  • Masáže
  • Moxování (prohřívání akupunkturních bodů)
  • Bylinné směsi (v různých formách – prášky, odvary, tablety)
  • Baňkování – skleněné či jiné baňky se aplikují na tělo pomocí podtlaku, tento podtlak pak ovlivňuje činnost celého systému, hodně záleží také na způsobu provedení
  • Úprava stravy – jak už možná z předešlých článků víte, čínská medicína se stravuje podle ročních období, denní doby, rovněž záleží na typu nemoci
  • Cvičení – ať už jóga nebo cokoliv jiného, vždy se jedná o to uklidnit mysl a navodit rovnováhu Jingu a Janu v těle. Samozřejmě je dobré, aby byl při cvičení přítomen asistent.
Čtěte také:   Echinacea – Váš ochránce imunity

Největší plus tradiční čínské medicíny je snad v tom, že nezná chemii, hledá příčinu a snaží se jí odstranit i po duševní stránce. Moderní léčebné postupy v lékařství nalézají různé chemické sloučeniny pro utlumení bolesti, to se zpravidla pacientům nezamlouvá.

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Digg this
Digg
Email this to someone
email
Sdílejte prosím!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *