Vitamíny a minerály – jak na ně?

Po zimě nám chybí spousta vitamínů a minerálů, které je potřeba doplnit. Společně s jarní únavou je to pro tělo docela zápřah, nehledě na to, že se stále zhoršujícím životním prostředím přibývá různých onemocnění a alergií, jež spolehlivě berou z těla vitamíny i minerály. Návod se tedy zdá být jednoduchý – vyvážená strava je klíčem k úspěchu.

I polykání pilulek není nejlepší cesta, sloužit mohou pouze jako doplněk stravy, nikoliv jako náhrada. Vhodné jsou jen v krajních případech (jako například nemoc), proto na ně nespoléhejte.

Chybí vitamín D

Vitamín D chybí téměř každému, a hlavně po zimě, kdy jej nezískáváme ze slunce. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku a je nezbytný pro správnou imunitu. Lze jej získat z rybího tuku nebo vaječných žloutků.

Vitamín E

Že o něm moc často neslýcháte? To je samozřejmě špatně, neboť patří mezi nejdůležitější antioxidanty, které chrání buňky před volnými radikály. Naleznete jej v másle, avokádu či slunečnicových semínkách.

Železo

Nedostatek železa se neprojeví hned, nastupuje pomalu a mnohdy si toho člověk ani nevšimne. Jedná se o únavu, špatnou soustředěnost či nízký tlak. Spolehlivým zdrojem železa je listová zelenina, luštěniny, brokolice anebo meruňky.

Kyselina listová

Kyselina listová je důležitá zejména pro těhotné ženy, neboť při jejím nedostatku je plod ohrožen vadou nervového systému. U dospělého jedince nedostatek způsobuje choroby krve, málo kyseliny listové mají zejména lidé závislí na alkoholu. Nalezneme ji pochopitelně v listové zelenině, banánech, červené řepě, zkrátka je často tam, kde je i výrazný zdroj železa.

Čtěte také:   Rostlinné mléko - ano nebo ne?

Vitamín B12

Jedno z nejkontroverznějších témat pro vegany, jejichž strava tento vitamín neobsahuje (B12 je pouze v živočišných produktech), proto se jim doporučuje suplementace, nebo injekce.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *