Zázvor i v létě!

Zázvor je afrodiziakum a pomocník v jednom, tento kořen se proto vyplatí mít v každé domácnosti. A proč zrovna zázvor? Zázvor patří do skupiny rostlin, které lidé buď nenávidí anebo milují. Má velmi specifickou chuť, a ne každému může vyhovovat. Zázvor je ale především doslova „napumpován“ vitamíny, jmenovitě C, A, E a také minerály jako například draslík či železo.

Z tohoto důvodu se hodí do jídelníčku celoročně, i když je původem spíše exotickou záležitostí. Odkud pochází přesně? O tom se vedou stále spory. V zimě účinně zahřeje a v létě osvěží v domácích limonádách či smoothies. Ale pozor na předávkování, jedinci, kteří mají citlivější žaludek, musí dodržovat menší dávky, neboť ty klasické a větší by jim mohly uškodit. Taktéž se nedoporučuje těhotným ženám a malým dětem. Silný vývar ze zázvoru není vhodné užívat dlouhodobě, také by mohl uškodit žaludku a zažívání.

A kde se dá ještě zázvor kromě limonád a smoothies využít? Ideální je v indické kuchyni k dochucení pokrmů, jídlo tak dostane skvělou chuť a bude zase o něco pálivější. Zkoušeli jste už někdy zázvorové pivo, nebo tradiční české zázvorky? Nejlepší je zázvor čerstvý, ale lze využít i sušený, k dostání je v prášku, či naložený, který chutná opět trochu jinak. Jak je známo, zázvor má protizánětlivé účinky, takže pokud si dáte zázvor společně s česnekem či cibulí při nachlazení, nemoc se vás dlouho držet nebude. Paradoxem je, že zázvor napomáhá obnovovat chuť jídlu a trávení, ale jak je zmíněno výše, pouze v menším množství. A typická ostrost? Jedná se o gingerol, látka, která může vzdáleně připomínat kapsaicin, ten je obsažen například v chilli paprikách.

Čtěte také:   Co si objednat v restauraci?

Pokud nemáte rádi pikantní věci, zázvoru asi nepřijdete na chuť. Ale alespoň v létě byste mohli udělat výjimku a zkusit například okurkovou limonádu s kousky zázvoru, která v horkých dnech perfektně osvěží.

Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Digg this
Digg
Email this to someone
email
Sdílejte prosím!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *