Ženy a posilovna, aneb proč to zkusit

V posilovně můžete nejčastěji narazit na muže, ovšem ve větších městech se již rozmáhá nový trend: posilovny pro ženy, kam muži nemají přístup. Pro ty stydlivější jsou proto taková posilovací centra tím pravým místem ke zdokonalení postavy.

Výhody tréninku v posilovně

Trápí vás tukové polštářky? Pravidelným posilováním se jich zbavíte, protože tréninkem budujete svalstvo a zvyšujete bazální metabolismus. Díky jeho správné funkci lépe spotřebujete přebytečnou energii. Uveďme si příklad: jízdou na rotopedu vždy spalujete maximálně po dobu, co aerobní aktivitu provádíte, ovšem pokud si pravidelným posilovacím tréninkem zvýšíte bazální metabolismus, spalujete tuky ještě následující den, aniž byste musela vynaložit nějaké úsilí. Po každém tréninku je tento metabolismus zvýšený po dobu 36 až 48 hodin. Pro ženu je tedy vhodné chodit 3 krát týdně do posilovny. Jaké jsou další výhody?

  • Zformujete a vytvarujete tělesné partie. To má za výsledek zdravější, sportovnější a mladistvější vzhled.
  • Posilováním zpevňujete pojivové tkáně, jako jsou vazy, šlachy a klouby. Tím dochází k odstranění bolestí zad, krční páteře, hlavy a kloubů končetin.
  • Upraví se vám krevní tlak a sniží riziko kardiovaskulárního onemocnění.
  • Posilování vede také k prevenci diabetu druhého typu a zlepšení diabetu prvního typu.
  • Posilování je také jedním z nejúčinnějších způsobů prevence osteoporózy (řídnutí kostí).
  • Tréninkem se závažím posilujete svalové pumpy (svaly obklopující žilní stěny) dolních končetin, což vede k odeznění otoků dolních končetin a jako prevence proti bércovým vředům.
  • Fyzická aktivita zvyšuje psychickou odolnost a působí proti depresím. Dochází k upevnění sebevědomí a k potlačení depresivních stavů.
Čtěte také:   Jak si udržet dobrou náladu?

Častým mýtem je představa, že posilováním vám vyrostou svaly jako kulturistům. Nemusíte se toho obávat. Za svalový objem mohou hlavně mužské pohlavní hormony (testosteron). Jelikož hladina tohoto hormonu je patnáctkrát nižší než u mužů, posilovací trénink pouze formuje a zpevňuje svalové partie. Muži provádí posilovací cviky s extrémní zátěží, ženám stačí kilogramů méně, za to je důležité v každé sérii pohyb 15 až 20 krát opakovat. K velkému objemu svalů také přispívá strava. K tomu, abyste měla svaly jako z reklamy na kulturistiku, musela byste sníst denně až kilogram masa. A to zřejmě žádná z vás nekonzumuje. Proto jsou obavy o nárůstu svalové hmoty neodůvodněné.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *