Co se děje při nedostatku železa?

Co se s tělem začne dít, když mu chybí železo a jaké následky vám hrozí? Lidé ohroženi chudokrevností nejsou jen vegetariáni a vegani, ale i ti, kteří konzumují všechny potraviny. Přísun železa je velmi důležitý, neboť se jedná o nepostradatelný prvek ve stravě.

Příznaky

To, že nám opravdu železo chybí, poznáme až z laboratorních výsledků našeho lékaře. Ale existují symptomy, které mohou naznačit chybějící množství železa.

  • Nechutenství, bolesti hlavy a nevolnost
  • Kožní problémy
  • Horší kvalita nehtů a vlasů
  • Častá únava
  • „Popraskané“ rty v koutcích

Samozřejmě příznaků může být mnohem více, ale tyto patří mezi ty hlavní. Obecně se tvrdí, že ženy, které trpí velmi silnou menstruací, mají železa méně a jsou tak rizikovou skupinou.

Příčiny

Jedna hlavní příčina je ta, že zkrátka nepokryjete zásobu železa v běžné stravě (například při rizikových dietách). Další příčina je ztráta krve způsobená například při autonehodě, či jiné závadě. Jinou možností je porucha vstřebávání železa při nemocech, jako je celiakie nebo Crohnova choroba. Ohroženy jsou také osoby trpící alkoholismem. Dále těhotné ženy nebo vytrvalostní sportovci.

Jak si pomoci sám

Určitě víte, že potraviny bohaté na železo pomáhají (červená řepa (červená zelenina obecně), listová zelenina, oříšky, luštěniny), nesmíte zapomenout je přijímat s vitaminem C, protože vitamin C podporuje jeho vstřebávání. Pokud preferujete pilulky, na našem trhu jsou samozřejmě k dostání, vhodné jsou také různé šťávy, ale chuťově nijak neohromí.

Čtěte také:   Doplňujete železo?

Mějte stále na vědomí, že všeho moc škodí, tudíž i železem se lze předávkovat. Avšak běžný člověk ve stravě moc zelených a červených věcí nemá, takže je dobré tyto potraviny do jídelníčku zahrnout. Dětem z řepy připravte třeba smoothie anebo pečený koláč.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *