Jíte česnek?
Česnek zná opravdu každý a mnoho z nás ho má ve svém jídelníčku. A ten, kdo ne, dělá velikou chybu. Není totiž lepšího přírodního léku, který si můžeme vypěstovat doma! Ti, jež mají zahrádku před domem, určitě česnek pěstují, a pokud ne, je třeba to napravit, nejen, že je to výborný lék, taky skvěle dochucuje pokrmy.
Česnek je znám od pradávna jako přírodní antibiotikum, ve středověku ho užívali naprosto běžně. Tibetští mnichové tvrdili, že stálou konzumací můžete dokonce omládnout o deset let. Česnek pochází ze střední Asie, odkud se dostal až do Egypta. V první i druhé světové válce sloužil také jako dezinfekce.
Česnek kuchyňský, jak zní celé jeho jméno, je nejlepší prevencí před nachlazením a chronickým zánětům průdušek. Stejně tak pomáhá při prvním náznaku bolesti v krku a angínách. A jaké jsou jeho další super účinky?
- Snižuje cholesterol
- Zlepšuje krevní oběh, reguluje činnost srdce
- Výzkumy odhalily, že pomáhá předcházet rakovině tlustého střeva
- Snižuje krevní tlak
- Zrychluje metabolismus – takže pomáhá při hubnutí
- Zlepšuje trávení
- Reguluje množství cukru v krvi
Mezi babskými radami také najdete, že po požití odpuzuje klíšťata a má pozitivní účinky při odstraňování bradavic, a to tak, že přes noc přikládáte na postižené místo česnek. A bojíte se známého zápachu z úst? Pokud česnek konzumujete v páru, nemusíte si nic vyčítat, ale nesnesete-li tento odér ani tak, doporučují se žvýkat lístky petrželové natě anebo máty. Můžete také zkusit vypít mléko, případně si pořídit tabletky s chlorofylem, které jsou dostání všude v lékárnách. Určitě se česneku nebojte a zařaďte ho do svých jídel jako dochucovadlo, ovšem do pokrmů, chcete-li zachovat všechny látky, dávejte česnek až úplně nakonec.