Není sůl jako sůl

Není sůl jako sůl. Existuje mnoho druhů soli, které jsou mnohem zdravější, než ta klasická kuchyňská (Chlorid sodný (NaCl)). Lze ji tedy kombinovat s bylinkami a docílíte svěžích a zdravých pokrmů. Ale pozor, všeho moc škodí. Možná i o soli to platí dvojnásob, protože ji nalezneme téměř všude (pečivo, slané i sladké snacky, sýry, šunky…). Na našem trhu je jich dostatek, stačí zavítat do zdravé výživy nebo různých specializovaných obchodů. Samozřejmě i cena se liší podle toho, o jakou sůl se jedná.

Mořská sůl

Hned po klasické soli patří k těm nejpoužívanějším. Je známá díky většímu obsahu jódu a kvůli tomu chutná trochu jinak. Jód se do mořské soli pochopitelně přidává i uměle, nicméně nejstarší zpracování soli je odpařování.

Himálajská sůl

Že jste o ní nikdy neslyšeli? Chyba. Tato sůl je skvělá, její barva je lehce růžová, lahodí tak i oku (růžová barva je způsobená přítomností železa). Obsahuje prvky, které byly součástí pramoře a díky tomu je prospěšná orgánům a nervům. Dále obsahuje třeba vápník, hořčík, zinek či měď.

Černá sůl

Tato sůl má vysoký obsah síry a dalších minerálů, její černá barva je nezvyklá. A víte, co je nejlepší? Pokud nejíte vajíčka, tak černá sůl vám chuť vajíček úplně nahradí. Je také vhodná při dietách, neboť obsahuje méně sodíku.

Uzená sůl a solný květ

Sůl se udí na dřevě a má, podobně jako černá sůl, velmi intenzivní chuť. Jedná se o poněkud gurmánskou záležitost. Podobně se můžeme setkat i se solným květem, který se utváří za vhodných podmínek na mořské vodě a poté je ručně sbírán, dál se nijak neupravuje.

Čtěte také:   A co luštěniny?

Vyměňte tedy chlorid sodný za lepší varianty, ale nezapomínejte, že sůl solí zůstane, dbejte proto na pestrost stravy.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.