Paleo strava

Mezi veganstvím, vegetariánstvím a syrovou stravou se postupně přidává další stravovací směr, který příznivci zkráceně nazývají paleo. Oficiální název je paleolitická dieta. Na čem je tato výživa založená? Strava se odvíjí od doby paleolitu, kdy člověk neznal mouku ani jiné zpracované potraviny. Živil se totiž sběrem a lovem.

Jídelníček člověka stravující se paleo je tedy následující – omezí všechny zpracované potraviny, což může být i dnes pro někoho velmi zarážející. Vyřadí jak obiloviny, tak luštěniny, pečivo, dále pak mléčné výrobky (sýry, mléko, zakysané výrobky), pochutiny a podobně. Co zbývá? Maso, ryby, ovoce, zelenina a vejce. Paleo směr se vrací ke kořenům, kdy lidé byli lovci a nevěděli, co s určitými potravinami. Tato strava má výhodu v tom, že je omezená na sacharidy, to se totiž v běžné konvenční stravě stát nemůže. Sacharidy jsou skoro úplně ve všem a zejména v produktech, které prošly zpracovávacím procesem. Hlavní zdrojem energie jsou pochopitelně bílkoviny a tuky. Další výhodou, kterou paleo přináší, je markatní úbytek váhy. Takže ti, kteří uvažují o změně životního stylu spojenou s hubnutím, se mohou paleolitickou dietou nechat inspirovat. Rovněž stále platí to, že je třeba si hlídat, kolik toho a kdy sníte.

Tehdejší lidé také neznali novodobé (civilizační) nemoci spojené s nadměrnou konzumací cukru, sladidel a smažených jídel. Myslíme například cukrovku, vysoký krevní tlak, artritidu, rakovinu a hlavně obezitu. Při této dietě nesmíme zapomínat na pohyb, toho měli totiž opravdu dostatek, vezmeme-li v potaz úvahy o lovení zvěře, kdy denně „naběhali“ i 20 kilometrů. Kombinací sportu a paleo stravování dosáhnete lepší postavy, a pokud zařadíte sport, budete se cítit lépe i duševně.

Čtěte také:   Povánoční detox

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *