Zázvor i v létě!
Zázvor je afrodiziakum a pomocník v jednom, tento kořen se proto vyplatí mít v každé domácnosti. A proč zrovna zázvor? Zázvor patří do skupiny rostlin, které lidé buď nenávidí anebo milují. Má velmi specifickou chuť, a ne každému může vyhovovat. Zázvor je ale především doslova „napumpován“ vitamíny, jmenovitě C, A, E a také minerály jako například draslík či železo.
Z tohoto důvodu se hodí do jídelníčku celoročně, i když je původem spíše exotickou záležitostí. Odkud pochází přesně? O tom se vedou stále spory. V zimě účinně zahřeje a v létě osvěží v domácích limonádách či smoothies. Ale pozor na předávkování, jedinci, kteří mají citlivější žaludek, musí dodržovat menší dávky, neboť ty klasické a větší by jim mohly uškodit. Taktéž se nedoporučuje těhotným ženám a malým dětem. Silný vývar ze zázvoru není vhodné užívat dlouhodobě, také by mohl uškodit žaludku a zažívání.
A kde se dá ještě zázvor kromě limonád a smoothies využít? Ideální je v indické kuchyni k dochucení pokrmů, jídlo tak dostane skvělou chuť a bude zase o něco pálivější. Zkoušeli jste už někdy zázvorové pivo, nebo tradiční české zázvorky? Nejlepší je zázvor čerstvý, ale lze využít i sušený, k dostání je v prášku, či naložený, který chutná opět trochu jinak. Jak je známo, zázvor má protizánětlivé účinky, takže pokud si dáte zázvor společně s česnekem či cibulí při nachlazení, nemoc se vás dlouho držet nebude. Paradoxem je, že zázvor napomáhá obnovovat chuť jídlu a trávení, ale jak je zmíněno výše, pouze v menším množství. A typická ostrost? Jedná se o gingerol, látka, která může vzdáleně připomínat kapsaicin, ten je obsažen například v chilli paprikách.
Pokud nemáte rádi pikantní věci, zázvoru asi nepřijdete na chuť. Ale alespoň v létě byste mohli udělat výjimku a zkusit například okurkovou limonádu s kousky zázvoru, která v horkých dnech perfektně osvěží.