Semínka CHIA

Poslední dobou se ve zdravém životním stylu setkáváme s termínem chia (čtěte čia) semínka, které spadají do kategorie superfoods, tento zázrak má své kořeny v Latinské a Střední Americe.

Chia, semínka šalvěje hispánské, už patřila mezi hlavní potraviny Aztéků a byla také využívána jako platidlo. Věděli jste, že chia semínka mají více omega 3 mastných kyselin než losos a tak působí příznivě na kardiovaskulární systém, že mají více vlákniny než ovesné vločky a díky tomu jsou lehce stravitelné? Že mají víc vápníku jako mléko? (Tento fakt o mléce je doplňován mákem, 100 gramů máku má až 1400 miligramů vápníku). Také mají hojivý a protizánětlivý účinek, zkvalitňují paměť.

Tato semínka by neměla chybět na každém vyváženém jídelníčku, mimo jiné jsou zdrojem antioxidantů, bílkovin, vitamínů (zejména skupiny B) a minerálů nezbytných pro naše zdraví a správnou funkci všech orgánů. Poslouží jako perfektní zdroj energie pro celé dopoledne, nebo když vás čeká namáhavý výšlap, či přesčas v práci. Naleznou také širokou využitelnost v kuchyni, dají se použít do koktejlů, polévek, dezertů atd. Další super vlastností je jejich hydrofilnost. Již po pár minutách máčení ve vodě zvětší svůj objem a po pár hodinách může být objem až dvanáctinásobný. Vytvoří se jemný a lehce stravitelný gel, který snižuje hladinu krevního cukru a proto jsou taky vhodné pro diabetiky nebo při redukční dietě.

Čtěte také:   Zdravé potraviny, které zasytí

Jak jste se mohli dočíst, chia semínka si určitě zaslouží být na seznamu superfoods mezi prvními, protože jejich blahodárných účínků je opravdu nespočet. Jen mají malou nevýhodu, a tou je jejich cena, šalvěj hispánská je náročná na pěstování, takže je jasné, že cena bude vyšší. Cena za 300 gramů se pohybuje kolem 150 Kč, přičemž denně si vystačíme s 1-3 lžícemi.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *