Infarkt – skrytá hrozba?

Infarkt myokardu anebo záhať, je náhlé přerušení krevního zásobování části srdce. Co infarkt způsobuje a proč? Odpovědí může být více, ale jedním z rizikových faktorů jsou starší lidé, zejména muži a jedinci se sklonem k obezitě a rovněž ti, jejichž strava je plná průmyslově zpracovaných tuků, smažených a nezdravých jídel. Jde vůbec infarktu předcházet?

Při infarktu dochází k náhlému uzavření srdeční tepny (zpravidla krevní sraženinou, nebo také „zbytkem sraženiny“, která vznikla v jiném místě). Infarkt se ale objevuje i u mladších lidí, právě kvůli špatné životosprávě a stravovaní (přemíra masných výrobků, zejména klobásek a salámů). Dělí se na několik druhů podle místa vzniku (zadní, přední, spodní), a dokáže být velmi nebezpečný při angíně. Akutní infarkt určitě znáte z televizních seriálů, kdy je pacient ohrožen na životě. Jedná se o to, že rozsah infarktu je mnohem větší.

Jak tedy infarktu předcházet?

Rada je opět triviální, snažte se jíst zdravě a přiměřeně sportovat. Cigarety nejsou příliš vhodné, stejně jako výše zmíněná mastná jídla, které také zvyšují špatný cholesterol. Přemíra masa ve stravě není vhodná, tudíž se snažte jej omezit a dát přednost ve větším množství rostlinné stravě. S těmito problémy souvisí i nadváha s obezitou, kdy je organismus nadměrně přetěžován, čili svou váhu redukujte. Zdánlivě zvláštním extrémem může být i nadměrná fyzická zátěž – tělo jednoduše nestíhá a infarkt se dostaví ve chvíli, kdy to čekáte nejméně. Stejně tak to může být i zátěž psychická (stres, nervozita z práce, rodinné problémy), zkrátka cokoliv, co vaše tělo nezvládne a vyhodnotí to jako krizovou situaci.

Čtěte také:   Migréna

Nicméně všechny faktory a příznaky nejde brát na lehkou váhu, zvlášť když patříte do rizikové kategorie, proto je lepší dodržovat preventivní opatření.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *