Maniodepresivní psychóza
Jedná se o závažné duševní onemocnění, kdy dochází ke střídání nálad, vitality a psychických funkcí. Tyto stavy se střídají po cyklech a trápí asi jedno procento dospělých lidí. První známky onemocnění se mohou projevit již v pubertě nebo v období rané dospělosti.
Co maniodepresivní psychózu způsobuje?
Tato psychóza patří mezi psychické poruchy, jež mohou být dědičné. Čím více lidí trpí v rodině depresemi, o to větší je riziko propuknutí této nemoci. Dalšími faktory, které mohou podnítit maniodepresivní psychózu jsou:
- Silné emoce – úlek, děs, smutek, duševní útrapy, strach…
- Vyčerpání – psychické nebo fyzické
- Roční období
Příznaky maniodepresivní psychózy
Pokud se člověk nachází v hypomanickém období, má chronicky dobrou náladu, přebytek energie, zvýšenou psychickou a fyzickou aktivitu a cítí se být v dobré kondici. Je velice komunikativní a dobře navazuje nové kontakty. Osoba nepociťuje potřebu spánku a stav ospalosti.
Manická fáze je obdobím nepřiměřeně dobré nálady a zvýšené aktivity. Člověk může realizovat nápady, do kterých by si dříve netroufl. Když jej někdo přeruší, roznítí to jeho agresivitu. Navenek může vypadat roztržitě, protože není schopen jakéhokoliv soustředění. Má příliš velké sebevědomí a postrádá sociální zábrany – riskuje a nedomýšlí dopad svého jednání.
Po manické fázi následují deprese. Dochází k poklesu nálady, snížení energie a psychické i fyzické aktivity. Z držení těla, mimiky a gestikulace je patrná únava, smutek a trápení. Pacient se vyhýbá společnosti, je málomluvný a ztratí jakýkoliv zájem. Není schopen se radovat a poklesává mu sebevědomí. Může dojít k úbytku hmotnosti, poruchám spánku a ztrátě sexuálního apetitu.
Léčba
Ta by měla být zahájena co nejdříve od propuknutí prvotních příznaků. Pokud dojde k zanedbání léčby nebo neužívání léků, může to negativně ovlivnit pacientův duševní stav. Vzrůstá zejména riziko sebevraždy. Pacientovi jsou předepsána antidepresiva, antipsychotika a stabilizátory nálady.