Matcha čaj

Už jste slyšeli o tomto zeleném čaji Matcha? Nebo ho snad doma máte? Tento čaj patří mezi tradiční činské čaje, které se více jak 800 let používají při buddhistických ceremoniích a v nejvyšších vrstvách vůbec. Nejedná se o typický sypaný čaj, je to úplně rozemletý zelený prášek, který má díky tomu využití snad úplně všude. Například v ovesných kaších, zmrzlinách ze zeleného čaje, ovocných smoothies, latte, čokolády a různých zdravých dobrot. Používá se také k obarvení, neboť jeho zelená barva je opravdu výrazná.

Již od samotného pěstování je mu dopřávaná ta největší péče, roste pouze na zastíněných polích a čtyři týdny před sklízením je na 90 % bez světla. Díky tomu, že je bez světla, nadměrně produkuje chlorofyl a tím jsou lístky bohatší na aminokyseliny a zbarvují se do zelena. Sbírány jsou pouze ručně a po sběru jsou přeneseny do továrny, kde se listy zpracovávají na ten nejjemnější prášek.

Potom, co listy projdou parou, se usuší a jejich hmotnost se sníží až na pětinu. Pára listy udrží čerstvé a živiny v ní zachová. Potom se zjišťuje, které čaje jsou jak kvalitní, vše dělají odborníci. Na závěr se odstraňují větvičky, stopky a další části tak, aby zbyla jen nejčistší dužina z rostliny. Finální úpravou je mletí, které se provádí v žulových mlýnech, žulové mlýny semelou pouze 30 až 40 gramů čaje za hodinu a velikost jednoho zrnka je 5-10 mikronů (jeden mikron je miliontina metru).

Čtěte také:   A co luštěniny?

Matcha obsahuje velké množství L-theaninů, což jsou ony zmiňované aminokyseliny, vitamíny, minerály a vlákninu ve větším množství. Chuť čaje matcha je sladká a jemná a díky L-theaninu nám dobije energii až na 6 hodin. Také pomáhá uklidnit mysl, dvě porce čaje zajistí dostatečný přísun antioxidantů, usnadňují hubnutí a je vhodný pro diabetiky.

Matcha čaj je opravdovou vzpruhou pro naše těla, v Asii má velmi dlouhou tradici a teď se dostává i k nám. Je pochopitelné, že cena tohoto čaje je vyšší, 250 g je k dostání kolem 680 Kč.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *