Medvědí česnek
Sezona medvědího česneku je plném proudu, takže si pojďme tuto zelenou rostlinku trošku více přiblížit! U medvědího česneku se konzumují především listy. Česnek obsahuje plno vitamínů (A, B1, C), minerálních látek a je to samozřejmě přírodní antibiotikum, dá se říct, že má velmi podobné účinky jako česnek klasický, tudíž je skvělou alternativou za česnek kuchyňský, ale klidně můžete použít oba dva. Jeho chuť je jemnější než u kuchyňského česneku, ale pokrmům dodá ten správný šmrnc.
Dorůstá do výšky až 45 cm, samozřejmě v zemi je zakořeněn cibulkou. Při květenství už trochu zhořkne, takže jeho chuť už není natolik dobrá, doporučuje se tedy jíst ještě před tím, než začne kvést. A kde tento „divoký“ česnek najdete? Roste v trsech na loukách, v okolí potoků a má typickou česnekovou vůni. Pozor, abyste jej nezaměnili s konvalinkou. Pokud chcete česnek skladovat po utržení, dejte ho do sklenice s vodou, ale i tak vadne poměrně rychle.
Pesto z medvědího česneku
Potřebujete
- 1 svazek medvědího česneku
- Hrst ořechů (kešu, piniové…)
- 3-4 lžíce olivového oleje
- Případně trochu parmezánu nebo sýra pecorino
Medvědí česnek omyjte, rozmixujte společně s oříšky a přidejte olej. Nakonec, pokud chcete, přidejte sýr. Pesto skladujte v dobře uzavřených nádobách.
Pomazánka z cizrny s medvědím česnekem
Potřebujete
- Plechovku cizrny (pro snadnější přípravu, samozřejmě můžete cizrnu namočit a uvařit)
- Svazek medvědího česneku
- Šťávu z citronu
- Pár lžic olivového oleje
- Chilli
- Sůl dle chuti
Cizrnu rozmixujeme, přilijeme vodu podle konzistence. Medvědí česnek můžeme buď rozmixovat, nebo nakrájet, záleží na Vás. Přidáme olej a dochutíme chilli, solí nebo jakoukoliv oblíbenou dochucovací přísadou.