Nepodceňujte rakovinu tlustého střeva
Rakovina tlustého střeva je strašákem téměř všech Čechů, protože v žebříčku druhů nemocí je stále na prvních příčkách. Samozřejmě, pokud se rakovina pravidelně objevuje u vašich rodinných blízkých, je vyšší procento, že rakovina může postihnout i vás. Ale nepředbíhejme a nedělejme si zbytečně ukvapené závěry, třeba jako mnohé celebrity.
Rakovina tlustého střeva ale není jen dědičného původu, jejím původcem může být i nesprávný životní styl. Dlouhodobá a zejména pravidelná konzumace párků, salámů, masových polotovarů a červeného masa je totiž spojována s nádorovými onemocněními. Nepřispívá tomu ani kouření a nadměrné požívání alkoholu. Nadváha a obezita také patří do ohrožujících faktorů. Všechny tyto výše zmíněné návyky podporují růst takových polypů, u kterých může dojít k rakovinovému bujení.
Rakovina je běh na dlouhou trať, proto je třeba ji včas podchytit. Jak víte, ne vždy se to podaří, zvláště pak u tlustého střeva, kdy vám počáteční příznaky mohou přijít jako běžná střevní chřipka nebo to přisuzujete tomu, že jste něco špatného snědli. Příznaky jako průjem, zácpa jsou prvním signálem, později se mohou přidat bolesti v podbřišku a plynatost. Horším stádiem je pak krev ve stolici, čímž vám tělo dává najevo, že je opravdu něco špatně. V dnešní době rakovina tlustého střeva končí špatně zejména kvůli tomu, že je odhalena až příliš pozdě. Proto je šance na uzdravení menší.
Jak tedy rakovině předcházet? Pravidelná vyšetření určitě nejsou na škodu, hlavně u rizikovější populace. Jídelníček se spoustou zeleniny a ovoce by měl být samozřejmostí. Nezapomínejte na vlákninu, ta udržuje chod střev v pořádku a výzkumy také tvrdí, že mají pozitivní vliv při prevenci.