Semínka CHIA

Poslední dobou se ve zdravém životním stylu setkáváme s termínem chia (čtěte čia) semínka, které spadají do kategorie superfoods, tento zázrak má své kořeny v Latinské a Střední Americe.

Chia, semínka šalvěje hispánské, už patřila mezi hlavní potraviny Aztéků a byla také využívána jako platidlo. Věděli jste, že chia semínka mají více omega 3 mastných kyselin než losos a tak působí příznivě na kardiovaskulární systém, že mají více vlákniny než ovesné vločky a díky tomu jsou lehce stravitelné? Že mají víc vápníku jako mléko? (Tento fakt o mléce je doplňován mákem, 100 gramů máku má až 1400 miligramů vápníku). Také mají hojivý a protizánětlivý účinek, zkvalitňují paměť.

Tato semínka by neměla chybět na každém vyváženém jídelníčku, mimo jiné jsou zdrojem antioxidantů, bílkovin, vitamínů (zejména skupiny B) a minerálů nezbytných pro naše zdraví a správnou funkci všech orgánů. Poslouží jako perfektní zdroj energie pro celé dopoledne, nebo když vás čeká namáhavý výšlap, či přesčas v práci. Naleznou také širokou využitelnost v kuchyni, dají se použít do koktejlů, polévek, dezertů atd. Další super vlastností je jejich hydrofilnost. Již po pár minutách máčení ve vodě zvětší svůj objem a po pár hodinách může být objem až dvanáctinásobný. Vytvoří se jemný a lehce stravitelný gel, který snižuje hladinu krevního cukru a proto jsou taky vhodné pro diabetiky nebo při redukční dietě.

Čtěte také:   (Ne)známe výrobky zdravé výživy 2

Jak jste se mohli dočíst, chia semínka si určitě zaslouží být na seznamu superfoods mezi prvními, protože jejich blahodárných účínků je opravdu nespočet. Jen mají malou nevýhodu, a tou je jejich cena, šalvěj hispánská je náročná na pěstování, takže je jasné, že cena bude vyšší. Cena za 300 gramů se pohybuje kolem 150 Kč, přičemž denně si vystačíme s 1-3 lžícemi.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *