Spěte sladce
Nespavost nebo poruchy spánku jsou negativním fenoménem naší doby. Léčí se klasickými chemickými léky, ovšem jejich užívání vede k vytvoření návyku a doprovází jej celá řada nežádoucích účinků. Zkuste místo léků bylinky nebo přírodní přípravky na podporu spánku. Účinek přírodních preparátů se dostavuje postupně a je vhodné začít s nimi před polykáním klasických léků. Tyto preparáty mají minimum nežádoucích účinků a můžete je kdykoliv vysadit, protože nejsou návykové. A jaké bylinky působí příznivě na kvalitu spánku?
Kozlík lékařský
V lidovém léčitelství je tato bylinka používaná při poruchách spánku. Zkracuje dobu usínání, má uklidňující a uvolňující účinky, zmírňuje svalové napětí a podráždění a uklidňuje nervový systém. Působí nejen proti nespavosti, ale i proti migréně nebo přepracovanosti.
Chmel otáčivý
Jedná se o mírné sedativum známé pro své relaxační účinky. Uklidňuje podráždění a nervozitu a vyvolává spánek. Skvěle působí proti nespavosti, uvolňuje napětí a zmírňuje nervovou podrážděnost.
Třezalka tečkovaná
Jedná se o nejznámější a nejrozšířenější antidepresivum. Zmírňuje mírné formy deprese, zlepšuje náladu, snižuje úzkost, apatii a nespavost. Naordinujte si ji, pokud jste sklíčení, nervově podráždění nebo v melancholických náladách. Třezalku neužívejte, pokud berete antidepresiva, léky při poškození ledvin, jater a při užívání léků na srdce.
Meduňka lékařská
Obsahuje silici, která zklidňuje stavy úzkosti a navozuje spánek. Navrací duševní rovnováhu a pohodu. Celkově tiší bolest a je účinná při migréně. Obvykle se pije meduňkový čaj nebo se konzumují čerstvé lístky.
Mučenka
Má protikřečové a lehce sedativní účinky. Užívejte ji při úzkosti, bušení srdce, hysterii a podrážděnosti. Celkově uklidňuje a navozuje spánek. Není vhodné kombinovat ji s antidepresivy.
Levandule
Ve formě aromaterapie uklidňuje a odstraňuje podrážděnost, stres, napětí a bolesti hlavy.