Co nám hrozí při špatném stravování?

Rozhodnete-li se opravdu pro nějakou z řad redukčních diet, při nesprávném dodržování vám hrozí spousta onemocnění, které váš zdravotní stav nezlepší, ba naopak zhorší. Proto se před redukční dietou opravdu rozmyslete, zda máte dostatek pevné vůle předepsaný jídelníček dodržovat.

Určitě znáte jo-jo efekt, k tomuto jevu dochází, pokud ihned po snížení váhy naberete shozená kila zpět. Zpravidla to bývá díky nedodrženému jídelníčku a malému množství pohybu. Jak sami moc dobře víte, ovlivnit vaši situaci můžete právě vy.

Proč se ale bavíme o nemocech hrozících díky špatnému stylu stravování? Možná si totiž myslíte, že se nestravujete špatně, ale i tak vám může chybět určitý vitamín, který ve svých potravinových zvycích nemáte. Mnoho z nich je také zahrnuto do tzv. civilizačních chorob, protože se objevují zejména ve vyspělejších zemích.

Například nedostatek železa se projeví až po velmi dlouhé době a zjistí se pouze z krevních testů, zatímco vy si budete myslet, že trpíte jinou nemocí (např. dušností, ta je u anemických lidí velmi častá). A jaké jsou nejčastější důsledky špatného stravování?

  • Cukrovka – je to také dědičná nemoc, ale populace s typem 2 je ovlivněna stravou a fyzickou aktivitou
  • Osteoporóza – nejen nemoc starých lidí, také lidí s podvýživou. Pozor, jedinci s podvýživou nemusí být nutně hubení, jedná se též o nedostatek základních živin
  • Vysoký krevní tlak – s ním spojené kardiovaskulární nemoci kvůli obezitě, nadměrnému příjmu soli nebo kouření
Čtěte také:   Vysoký cholesterol

Špatné stravování ovlivňuje celkové zdraví člověka. Další příznaky se proto liší, ale můžeme je jmenovat: zácpa, nadýmání, snížená imunita, pálení žáhy, poruchy menstruace, lékaři často v horších případech uvádějí infarkt a mozkové příhody.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *