I na klouby existují pomocné potraviny!

Bolest kloubů je jedna z bolestí, u kterých víte, že není radno si s nimi zahrávat. Zvláště tehdy, pokud se s nimi potýkáte dlouhodobě. I přesto vám může speciální jídelníček pomoci. Zdravý jídelníček je samozřejmě prevencí k tomu, aby vás netrápily žádné problémy včetně těch kloubních. Co do jídelníčku zařadit jako další pomoc?

Které vitamíny a minerály jsou důležité?

Důležitými minerály jsou samozřejmě vápník, hořčík a zinek. Z vitamínů je nepostradatelný vitamín C, D a E. Významný je také selen, protože plní antioxidační funkci. Vápník je především v máku, výborné je makové mléko, které lze snadno připravit i doma. Listovou zeleninu byste také neměli vynechávat. Obecně se doporučuje i rybí maso, které však lze nahradit semínky, oříšky a za studena lisovanými rostlinnými oleji, v nichž naleznete vitamín E. Vitamín A můžete hledat například v mrkvi, dýni, zelí či meruňkách. A kde hledat hořčík? Jezte banány, brokolici, čočku a fazole.

Vyvážený a zdravý jídelníček by měl být prevencí před onemocněním kloubních aparátů. Ale proč tomu v některých případech tak není? Existuje spousta rušivých faktorů, které i zdravý jídelníček nezachrání. Nemoc zvaná dna je způsobena nezdravým jídelníčkem a při tomto onemocnění byste neměli pít alkohol. Je rovněž logické, že čím jste starší, tím více se klouby opotřebovávají. Nastat mohou další problémy ve formě osteoporózy, kdy dochází k úbytku vápníku a dalších minerálů v kostech.

Vstřebatelnost!

O tom, zdali vám jídelníček pomůže, rozhoduje vaše vstřebatelnost na vitamíny a minerály. Vstřebatelnost ovlivňuje hlavně to, v jaké formě a s čím potraviny konzumujete. Proto je třeba věnovat potravinám zvýšenou pozornost. Nepodceňujte vitamín C, ten je také pro každého vstřebatelný jinak, a rozhodně vaše tělo nevstřebá jeho celkovou dávku, která je uvedená na etiketě v tabletách jako doplněk stravy.

Čtěte také:   Co o dýni možná (ne)víte?
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Digg this
Digg
Email this to someone
email
Sdílejte prosím!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *