I na klouby existují pomocné potraviny!

Bolest kloubů je jedna z bolestí, u kterých víte, že není radno si s nimi zahrávat. Zvláště tehdy, pokud se s nimi potýkáte dlouhodobě. I přesto vám může speciální jídelníček pomoci. Zdravý jídelníček je samozřejmě prevencí k tomu, aby vás netrápily žádné problémy včetně těch kloubních. Co do jídelníčku zařadit jako další pomoc?

Které vitamíny a minerály jsou důležité?

Důležitými minerály jsou samozřejmě vápník, hořčík a zinek. Z vitamínů je nepostradatelný vitamín C, D a E. Významný je také selen, protože plní antioxidační funkci. Vápník je především v máku, výborné je makové mléko, které lze snadno připravit i doma. Listovou zeleninu byste také neměli vynechávat. Obecně se doporučuje i rybí maso, které však lze nahradit semínky, oříšky a za studena lisovanými rostlinnými oleji, v nichž naleznete vitamín E. Vitamín A můžete hledat například v mrkvi, dýni, zelí či meruňkách. A kde hledat hořčík? Jezte banány, brokolici, čočku a fazole.

Vyvážený a zdravý jídelníček by měl být prevencí před onemocněním kloubních aparátů. Ale proč tomu v některých případech tak není? Existuje spousta rušivých faktorů, které i zdravý jídelníček nezachrání. Nemoc zvaná dna je způsobena nezdravým jídelníčkem a při tomto onemocnění byste neměli pít alkohol. Je rovněž logické, že čím jste starší, tím více se klouby opotřebovávají. Nastat mohou další problémy ve formě osteoporózy, kdy dochází k úbytku vápníku a dalších minerálů v kostech.

Vstřebatelnost!

O tom, zdali vám jídelníček pomůže, rozhoduje vaše vstřebatelnost na vitamíny a minerály. Vstřebatelnost ovlivňuje hlavně to, v jaké formě a s čím potraviny konzumujete. Proto je třeba věnovat potravinám zvýšenou pozornost. Nepodceňujte vitamín C, ten je také pro každého vstřebatelný jinak, a rozhodně vaše tělo nevstřebá jeho celkovou dávku, která je uvedená na etiketě v tabletách jako doplněk stravy.

Čtěte také:   (Ne)známé výrobky zdravé výživy

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *