Arašídové máslo

Odkud se tato potravina vzala a proč je u nás stále víc a víc populárnější? Zdánlivě obyčejná potravina může váš pokrm oživit a přidat mu šmrnc. O jakou potravinu se jedná? Podzemnice olejná, neboli arašídy, se díky svým „oříškovým“ vlastnostem dokáží přeměnit na hmotu, která připomíná máslo.

Svůj původ má máslo v Mexiku, odkud se dovezlo do USA, a stalo se tak velmi populárním, přičemž se nejdříve používalo jako lék a až posléze se přišlo na jeho zvláštní chuť. Základem másla jsou samozřejmě arašídy (buráky) a pak už záleží na výrobci, zdali do něj přimíchá sůl, cukr či olej. Dalším procesem může být třeba přimíchání kakaa. Arašídové máslo se rozlišuje na dva základní druhy, a to jemné (smooth) a křupavé (crunchy), oba dva druhy mají své příznivce a hodí se do různých jídel.

Asi se nebudete divit, když zjistíte, že máslo je především zdrojem tuků. Na 100 gramů může být až polovina tuku, ale arašídové máslo se dávkuje v malém množství, což není nikterak omezující. Další zastoupenou živinou jsou pochopitelně bílkoviny, ty jsou cca v 25-30 procentech z celkového obsahu. S vejci vytvoříte perfektní zdroj bílkovin. Počítejte i se sacharidy a vlákninou, té je na 100 gramů 5,8 gramů. Máslo je bohaté na vitamín E, který je důležitý antioxidant, dále pak na draslík, mangan, či hořčík.

Arašídové máslo je perfektním zdrojem energie u sportovců a není tedy jen marketingovým hitem dnešní doby. Máslo lze také zapracovat i do redukčních diet, protože je kvalitním zdrojem tuků. Důležité je také poznamenat, že ne všem musí máslo chutnat, ale za zkoušku to stojí.

Čtěte také:   Používáte ghí?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.