Bezmasá strava je krok dopředu!

Není tomu tak dávno, kdy lidé, kteří jedli trochu „jinak“ byli považováni za podivíny, blázny a kdo ví co ještě. Dnes už je naštěstí všechno jinak a výživové trendy se také stále mění. Možná si i někteří začali uvědomovat, že opravdu jsou to, co jedí a začali si vážit svého zdraví.

Vegetariánství má své kořeny v Indii, kde je i dnes stále nejvíce populace, která odmítá maso. Ano, jedná se o náboženské důvody, které postupem globalizace ovlivňují lidstvo na celém světe včetně Evropy. Vegetariánská a veganská strava není vůbec nebezpečná, ba naopak, spousta nemocných se díky úpravě jídelníčku vyléčilo právě vynecháním masa a masných výrobků. Samozřejmě nezapomínejte na to, že všechno má svůj čas, tudíž vynecháte-li maso, za měsíc nečekejte výsledky. Může se také stát, že se zprvu budeme cítit unaveně, podrážděně a třeba i malátně, to je kvůli tomu, že se vaše tělo detoxikuje. Pokud jste vegetariánem či veganem, tak se strava zakládá především na luštěninách – cizrna, fazole, čočka a v neposlední řadě také sója, ale nic se nemá přehánět, proto si dávejte pozor, aby vaše lednice nebyla jeden velký sójový výrobek (mléka, tofu, jogurty). Ale také na semínkách – dýňová, slunečnicová, sezamová, chia, lněná (ty po rozdrcení můžete použít jako náhradu za vejce, je to výborné pojivo) a také oříšcích – lískové, mandle, para, kešu. Semínka a oříšky totiž můžete použít jak do slaných, tak i sladkých pokrmů, hodí se zkrátka všude a jsou nadupané vitamíny a minerály. No a jako přílohu využijete to, co doma máte běžně k dispozici – brambory, rýži a těstoviny různých tvarů a druhů.

Čtěte také:   Jak vlastně správně jíst?

Veganství a vegetariánství už dnes není nic výjimečného, tito lidé bývají šťastnější a zdravější. Vrcholoví sportovci také maso ve svém jídelníčku nemají. Zkuste si doma třeba tři měsíce omezovat maso, účinky se jistě dostaví.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.