Bulgur
Dnes si povíme něco o bulguru, který je skvělou přílohou anebo klidně hlavním chodem. Bulgur můžete znát zejména z libanonské kuchyně, kde patří mezi hlavní suroviny při přípravě salátu zvaného tabouleh. Bulgur je předvařená celozrnná pšenice, obsahuje tedy lepek, což je pro celiaky nevhodné.
Vyrábí se tak, že se usušená a očištěná pšenice podrtí a podle velikosti „úlomků“ se roztřídí. Má tu výhodu, že je již předvařený, tudíž jeho příprava není nikterak dlouhá, mnohdy jej stačí jen namočit a nechat nabobtnat. Je lehce stravitelný a hodí se při redukční dietě, je také výživnější než rýže. Obsahuje fosfor, železo, hořčík a vitamín A a díky vláknině upravuje peristaltiku. Kvůli těmto vitamínům si určitě zaslouží místo ve vaší skříňce, protože se určitě zařazuje do zdravých surovin.
Pro lepší chuť bulguru při přípravě přidejte do vody zeleninový bujon, sójovou omáčku nebo libovolný druh koření, který bulgur nasaje a bude mít intenzivnější chuť. Jeho další výhodou je, že může být použit jak ve slané, tak i sladké kuchyni. Bulgurová kaše s jablky a skořicí je famózní, chuťově ji lze přirovnat například ke kaši jáhlové. Na slaný způsob se nejčastěji používá právě místo rýže, takže pokrm vytvoříte z různých druhů zeleniny smíchaných s bulgurem. Dále je vhodný pro různé nádivky, do polévek, ale i do salátů (tabouleh).
Bulgur si určitě s ničím nesplete, za syrového stavu vypadá spíše jako malé kamínky než zdravý pokrm, nicméně ve finální fázi se promění v chutné a syté jídlo, které je konzumováno všude po světě. Určitě bulgur vyzkoušejte, třeba si ho doma oblíbíte.