Cukrovka – diabetes
Při cukrovce se vyskytuje nadměrné množství cukrů v krvi – jedná se o poruchu metabolismu sacharidů. Cukrovka se může vyskytnout kdykoliv a nečekaně.Zjistí se rozborem cukru v krvi, kdy hodnota nad 10mmol/l poukazuje na vysokou hladinu glukózy.
Diabetes 1. typu
Vzniká nedostatečnou produkcí inzulinu. Propuká zejména v dětství nebo v mládí, kdy se jedná o autoimunitní onemocnění (imunitní systém ničí buňky slinivky břišní, které produkují inzulín).
Diabetes 2. typu
Vzniká sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu. Vyskytuje se zejména u dospělých a obézních jedinců. Propuká po 30. roce života a často k této cukrovce přispívají genetické dispozice.
Cukrovka během těhotenství
Objevuje se u nastávajících matek, které nikdy netrpěly cukrovkou, a po porodu tato nemoc odeznívá. Cukrovku zřejmě způsobují těhotenské hormony, kdy se vyčerpává slinivka břišní. Postihuje zhruba 4 % žen.
Rizikové faktory cukrovky
Diabetes 1. typu – genetické dispozice, virové infekce. Preventivní opatření neexistují.
Diabetes 2. typu – obezita, nedostatek pohybu, nezdravý životní styl a výživa. Prevencí je dostatek pohybové aktivity, zdravý životní styl a vyvážená strava.
Příznaky a projevy cukrovky
Diabetes 1. typu – podrážděnost, časté močení, abnormální žízeň, zvracení, tělesná slabost, hubnutí, silný pocit hladu, diabetické kóma s poruchou vědomí
Diabetes 2. typu – zamlžené vidění, snížené vnímání sladké chuti, svědění, neobvyklá žízeň, ospalost, kožní infekce, pomalé hojení ran, bolesti nohou, mravenčení chodidel, příznaky podobné chřipce či nachlazení, ztráta ochlupení na nohou, žluté hrbolky po těle
Léčba cukrovky
Společnou součástí léčby je dieta a pohyb.
Diabetes 1. typu – potřeba pravidelných dávek inzulinu, který se aplikuje injekční formou asi 3 – 6 x denně. Nutný je častý přísun potravy o malém množství. Nesmí se překročit dávka 30 g cukru denně. Doporučuje se přiměřená fyzická aktivita.
Diabetes 2. typu – nutné je snížit hmotnost pomocí diety. Pacientům se podávají léky, které zvyšují citlivost tkání k inzulinu. Důležitá je fyzická aktivita. Pokud po těchto opatření nedojde ke zlepšení hladiny cukru v krvi, je zapotřebí léčba inzulinem.