Nedostatkem bílkovin netrpí jen vegetariáni

V článku o malnutrici jsme rozebírali, co se děje, když vám chybí určitý vitamin anebo jiné složky potravy. Jak na sobě ale poznat, že vám stoprocentně něco chybí? To lze laickým posudkem jen stěží, zejména, je-li tento jev teprve v začátcích. Nicméně existují určité příznaky, které značí právě nedostatek bílkovin.

Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou, a proto vám ve stravě nesmí chybět. Tento nedostatek není jen u rostlinně stravujícího se obyvatelstva, u lidí konzumující maso se objevuje ještě ve větší míře než u zmiňovaných veganů, vegetariánů či vitariánů. Zpravidla totiž platí, že ti, kteří se škatulkují do výživových směrů, se o svou stravu zajímají mnohem více.

Co člověk, to unikát, tak je to samozřejmě i s projevem nedostatku bílkovin. Jedním z hlavních je to, že budete mít neustále zvýšenou chuť na sladké. Při konzumaci nízkoproteinových pokrmů klesá hladina cukru v krvi a vy máte chuť na něco dobrého. Typickým příkladem může být požití brambůrků, následná žízeň a sáhnutí po sladké cole, nebo jiném syceném nápoji.

Dalším faktorem je slábnutí kostí, svalů a nehtů. Začnou také vypadávat a řídnout vlasy, protože většinou vám může chybět i vápník a další stopové prvky. A zde se dostáváme k dalším problémům, jako je například oslabená imunita nebo ustavičně špatná nálada, lze tedy říci, že pokud vám chybí základní živina jako je protein, budete toho nejspíš postrádat mnohem víc, neboť nepokrytím základních živin nepokryjete ani ty další.

Čtěte také:   Ovesné vločky jako zdroj energie

Kvalitním zdrojem bílkovin není jen maso a všechny druhy luštěnin, ale také oříšky či semínka. A budete se divit, i zelenina s ovocem obsahují bílkoviny, někdy více než v masu, poněvadž tepelnou úpravou se všechny vitamíny ztrácí.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *