Psyllium

Slyšeli jste někdy o rozpustné vláknině zvané Psyllium? Psyllium, neboli Jitrocel indický, je rostlina s velmi nenápadnými květy, které jsou porostlé jemným chmýřím. Psyllium je původně projímadlo, neboť má schopnost do sebe navázat vodu a působit tedy na zažívací trakt. Nicméně účinky psyllia lze využít i jinak. Jak? To se dozvíte v tomto článku.

Rozpustná vláknina slouží především jako doplněk stravy, prodává se hlavně jako prášek, ale k dostání jsou i ve formě tablet. Díky schopnosti vázat vodu psyllium tvoří látku, která pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a vysoký cholesterol. Psyllium je velmi dobře snášeno, a stejně jako jablko dokáže ulevit i od průjmových onemocnění. Stále se vzpamatováváte ze svátečních hodů? Zkuste jitrocel i na úpravu průjmu. Funguje úplně stejně jako při zácpě, vzhledem k tomu, že na sebe dokáže navázat velké množství vody, průjem se zastaví.

Psyllium je také vhodné při úpravě jídelníčku a hubnutí. Při pravidelném užívání psyllia dochází k změně chuti k jídlu a k delšímu pocitu sytosti, což automaticky reguluje hmotnost. Některé studie rovněž vycházejí z faktů, že v lidském těle dochází k redukci tuku, přestože redukce tuku je doprovodným jevem při hubnutí. Psyllium má také vliv na kardiovaskulární onemocnění, nejen že dokáže snižovat krevní tlak, ale rovněž snižuje možnost kardiovaskulárního onemocnění, opět stačí, když psyllium budete užívat pravidelně.

Nevýhodou psyllia je, že by se nemělo užívat s ostatními léky anebo léčivými přípravky, protože může zpomalovat jejich účinky. Proto je třeba si uvědomit, zdali psyllium potřebujete, pokud ano a užíváte i další léčiva, je potřebná konzultace s lékařem. Rozhodnete-li se jít vlastní cestou, nezapomeňte se držet informací uvedených v příbalovém letáku.

Čtěte také:   Vyzrát nad vlčím hladem? Jde to!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *