V jakých potravinách hledat železo?

Nedostatkem železa netrpí jen vegetariáni, spíše naopak. Vegetariáni si svou stravu pečlivě hlídají a ti, kteří konzumují úplně všechno, moc na potraviny nehledí. Přitom železo je velmi důležité, jeho nedostatek se projevuje jako běžná chřipka, únava, oslabení a to jsou jen začátky. V jakých potravinách je železa dostatek?

Nejen že nedostatek železa způsobuje únavu, poruchy soustředění anebo migrény, ale také oslabuje organismus, proto je opravdu dobré si železo hlídat. Není opravdu nic snazšího než do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na železo. Které?

Potrpíte-li si na sladké, máte výhodu, že v sušeném ovoci je větší koncentrace železa (meruňky, švestky). Pak je to samozřejmě maso, zejména játra, nicméně odborníci se dohadují, neboť je to čistící orgán, takže nejen, že obsahuje železo, ale také všechny „nečistoty“ z těla zvířete. Dále jsou to dýňová semínka, sezamová semínka, pistácie. V podstatě všechny druhy oříšků a semínek. Nesmíme také zapomínat na luštěniny, které jsou pro doplnění železa velmi vhodné. De facto se dá říci, že všechny červené, zelené a černé potraviny obsahují železo v dobře zpracované formě pro lidské tělo. K úplnosti můžeme uvést příklad: brokolice, rajčata, špenát, černý rybíz, jahody nebo třešně.

Vzhledem k tomu, že výše uvedené potraviny v podstatě obsahují vitamín C, nemusíte se strachovat o to, zda vaše tělo železo přijme. Nicméně může se to stát, proto při konzumaci potravin s vysokým obsahem železa dbejte na to, abyste do těla vpravili i vitamín C. Tuto kombinaci můžete skvěle doplnit kyselinou listovou, tudíž ideálním pokrmem bohatým na železo je salát. Neváhejte zkoušet nové chuťové variace, které jsou doporučované odborníky. Všechno je totiž lepší, než suplementovat železo v pilulkách.

Čtěte také:   Jíte česnek?

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *