Tradiční čínská medicína
Stále více a více lidí zkouší alternativní možnosti léčby různých chorob. Někteří úplně, jiní jako doplněk ke klasické. Moderní medicína se zabývá pouze léčbou a léky, kdežto čínská se zaměřuje jak na dušení zdraví, tak na zdraví fyzické a bere člověka jako celek. Tradiční čínská medicína je stará téměř 5000 let a stojí na teorii Jin a Jang spolu s učením o pěti prvcích a vnitřních orgánech.
Jin je často spojován s ženstvím a jang s mužstvím, protože nemohou existovat jeden bez druhého a vzájemně se doplňují. Pět prvků je nám známo jako dřevo, oheň, zem, kov a voda, tyto prvky jsou pro člověka naprosto nepostradatelné a jsou také jakýmsi podmínkami pro dění kolem nás. Co je také velmi důležité, že čínská medicína nespočívá jen v akupunktuře a akupresuře (vpichování malých tenkých jehliček do akupunkturních bodů na těle), nýbrž v další spoustě věcí:
- Masáže
- Moxování (prohřívání akupunkturních bodů)
- Bylinné směsi (v různých formách – prášky, odvary, tablety)
- Baňkování – skleněné či jiné baňky se aplikují na tělo pomocí podtlaku, tento podtlak pak ovlivňuje činnost celého systému, hodně záleží také na způsobu provedení
- Úprava stravy – jak už možná z předešlých článků víte, čínská medicína se stravuje podle ročních období, denní doby, rovněž záleží na typu nemoci
- Cvičení – ať už jóga nebo cokoliv jiného, vždy se jedná o to uklidnit mysl a navodit rovnováhu Jingu a Janu v těle. Samozřejmě je dobré, aby byl při cvičení přítomen asistent.
Největší plus tradiční čínské medicíny je snad v tom, že nezná chemii, hledá příčinu a snaží se jí odstranit i po duševní stránce. Moderní léčebné postupy v lékařství nalézají různé chemické sloučeniny pro utlumení bolesti, to se zpravidla pacientům nezamlouvá.