Závislost na cukru je stejně nebezpečná jako jiné závislosti!

Určitě víte, že závislost na cukru není dobrá věc. Nejen, že k této závislosti jsou náchylné děti, většina dospělých touto závislostí také trpí a rovněž jim trvá mnohem déle se přílišného množství cukru zbavit. I když je závislost na cukru stejná jako například ta alkoholová, na „cukrovou“ problematiku se nahlíží jinak. Proč? Nemyslíte, že by bylo na místě ji věnovat stejnou pozornost, protože může mít následky na celý život?

Cukr ke svému dennímu využití de facto vůbec nepotřebujete, neboť jeho denní příjem pokryjete v ovoci, sacharidech, ale i bílkovinách. Proto se není třeba strachovat o to, že byste měli nedostatek cukru. Pokud sportujete, můžete si zkrátka dopřát více ovoce, sladké pochutiny a cukroviny by se v jídelníčku měly objevovat jen sporadicky.

Musíte začít pomalu

Jste-li závislí na cukru, musíte začít pomalu. Jako první je dobré ze svého jídelníčku vyřadit slazené nápoje (cola, různé minerální nápoje s cukrem či umělými sladidly, sirupy a podobně…). Cukr je stejně jako sůl obsažen téměř ve všem (kečupy, jogurty, alkohol, pečivo…), proto čtěte složení, ve kterém musí být vždy uvedeno, kolik cukru je v daném výrobku.

Zapomeňte také na sladké snídaňové cereálie, které jsou plné přidaného cukru (například pečené müsli, raději si místo toho udělejte domácí, protože budete vědět, že je zdravější). Místo ochucených jogurtů jezte klasické bílé a vhodné je také sušené ovoce, které ovšem nesmíte konzumovat ve větší míře, nicméně je to velmi vhodná alternativa místo sladkých čokoládových tyčinek. Pozornost můžete také věnovat oříškům, avšak opět jen v omezeném množství.

Čtěte také:   Proč jsme závislí na soli?

Do svého jídelníčku postupně přidávejte více zeleniny a ovoce, což vám zaručí, že se závislosti zbavíte. Chce to dávku trpělivosti, nicméně po čase zjistíte, že vám sladkosti opravdu nechybí a že se bez nich cítíte lépe. Pakliže vás chuť přece jen přepadne, volte takové pochutiny, o kterých víte, že nejsou příliš škodlivé.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *