Závislost na sociálních sítích
Nedávná studie ukázala, že na sociálních sítích jsou závislý tisíce Čechů. Závislost se projevuje nadměrným sledováním internetu a sociálních sítí a objevuje se stále více u lidí, kteří se léčí i s jinou závislostí.
Jak poznáte závislost na internetu
Odborníci se shodují na tom, že se jedná o poruchu chování, která je spjatá s vyšší mírou nezdrženlivosti, impulsivity a horší sebekontrolou. Do virtuálního světa se ponořují lidé, kteří trpí úzkostmi, sociální fóbií a lidé introvertní. Postižený tráví na internetu čas na úkor jiných aktivit a upínají se k virtuální komunikaci. Závislý člověk zanedbává své zájmy, vztahy a někdy i práci.
Hranice rizika je mezi čtyřmi až osmi hodinami strávenými na internetu (nepočítá se čas věnovaný práci a studiu). Závislost se projevuje i tehdy, pokud se ihned po probuzení připojujete k internetu či jste bez internetu podráždění. Alarmující je také to, když kontrolujete svůj profil na Facebooku několikrát za den a máte sebevražedné myšlenky, pokud nikdo neokomentuje váš příspěvek. Rizikovou skupinou jsou děti, dospívající lidé a lidé, kteří prožívají těžké životní období.
Závislost jako projev jiného problému
Závislost na sociálních sítích je projevem jiného problému. Lidé, kteří se uchylují do virtuálního světa, mají nějaký problém v reálném životě nebo v něm nejsou spokojeni. Doporučována je terapie, kdy se hledá řešení původního problému.
Jak se vyléčit ze závislosti na internetu?
Řešením je zbavit se počítače, popřípadě si na papír napsat všechna negativa, které vám internet přináší, a dát si ho vedle počítače. Důležité je uvědomit si spouštěče a vyhýbat se jim. Může se jednat o internetové hry či nakupování.
Pracujte na počítači bez připojení k internetu a po skončení práce počítač ihned vypněte. Na pár hodin si naordinujte „počítačový půst“, který může trvat několik hodin, ale i týden. Místo vysedávání u počítače si sežeňte brigádu, jděte si zacvičit, najděte si nové koníčky a choďte více do reálného světa.
Stanovte si přesnou dobu, po kterou budete u počítače vysedávat. Ztrácíte nad svým chováním kontrolu? Smažte si profily na online hrách, seznamkách a sociálních sítích. Pokud máte pocit, že to sami nezvládáte, vyhledejte odbornou pomoc psychologa.