Dělená strava pro zlepšení postavy i trávení

Jistě už jste slyšeli název „dělená strava“. Co to ovšem znamená? Jedná se o jídelníček rozdělený na konzumaci sacharidů a bílkovin. Podle odborníků takové rozdělení stravy chrání trávicí systém a odstraňuje zažívací problémy.

Na čem je založena metoda dělené stravy?

Tato metoda vychází z faktu, že určité potraviny potřebují pro své trávení kyselé PH prostředí a jiné zásadité. Aby vaše trávení bylo v harmonii, neměli byste dohromady kombinovat bílkovinné a sacharidové potraviny. Mnoha lidem pomohla dělená strava zbavit se nadváhy. Oproti dietám není pro tělo škodlivá, člověk nehladoví a přijme všechny důležité složky potravy. Podmínkou je, abyste celý den jedli buď pouze bílkoviny, nebo sacharidy. Nezapomeňte skupiny pravidelně střídat.

Rozdělte si jídlo do skupin

Každé jídlo patří do jedné ze tří skupin.

  • Skupina bílkovin
  • Skupina sacharidů
  • Skupina neutrálních potravin – lze kombinovat se skupinou bílkovin nebo sacharidů

Každá skupina potřebuje ke svému trávení jiné PH prostředí – bílkoviny velmi nízké a sacharidy naopak vysoké. Konzumací bílkovin a sacharidů dohromady namáháte trávicí trakt, který musí vynaložit více energie na vlastní trávicí proces, a vy se můžete po jídle cítit unaveni.

Bílkovinná strava

Maso (kromě vepřového a uzeného), masné výrobky, sójové výrobky, mléčné produkty, nízkotučné mléko, vejce, sýry, citrusy, exotické ovoce, kyselá jablka a hrušky, meruňky, broskve, třešně, ovocné čaje, suché bílé a červené víno, suché šampaňské.

Čtěte také:   Co zpomaluje metabolismus?

Sacharidová strava

Výrobky z celozrnné mouky a rýže, brambory, kapusta, kukuřice, sladké ovoce – banány, fíky, hroznové víno, sušené ovoce, šťávy, sirupy, javorový sirup, med, pivo.

Neutrální strava

Zakysané mléčné výrobky, 50 % sýry, většina zeleniny, uzené maso, ořechy, houby, bylinkové čaje, lihoviny.

Jak dělenou stravu dlouho držet?

Dodržovat ji můžete bez obav dlouhodobě, neexistuje zde žádné časové omezení. Pokud si nevíte rady s recepty, na trhu je k dostání velké množství kuchařek zaměřujících se na dělenou stravu.

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *