Zácpa

Zřejmě si tímto problémem prošel úplně každý. Každý jej řešil jinak. Někdo chemickými léky, jiný spoléhal na přírodní léčiva. Zácpa se dostaví tehdy, kdy to čekáte nejméně a může znamenat i vážnější problémy. Kdy navštívit lékaře a kdy začít s domácí léčbou? Se zácpou není třeba příliš otálet, protože i zdánlivě taková malichernost vám dokáže pěkně znepříjemnit život.

Zácpa je definována jako dlouhodobý stav, který neumožňuje vyprazdňování. Tento dlouhodobý stav je velmi těžké definovat, neboť každé zažívání a metabolismus je jedinečný, tudíž nelze přesně stanovit čas. Přesto člověk pozná, kdy zácpou trpí a kdy ne. Zácpu doprovázejí bolesti břicha a celková nervozita. Lidé, kteří mají často tyto problémy, by měli vyhledat lékaře.

Zácpa bývá zpravidla způsobena špatným stravováním a životosprávou. Nulový pohyb a strava bohatá na špatné tuky a cukry ničí nejen zažívání, ale také celé tělo. Zácpa ale také může skrývat nemoci tlustého střeva, roztroušenou sklerózu, onemocnění mozku a jiné, které dokáží minimálně znepříjemnit život.

Jak zácpu vyléčit bez pomoci lékaře? Nevěříte-li babským radám, můžete jít do lékárny a zkusit léčiva, která nejsou na předpis. Projímadla však nejsou radou číslo jedna. Věc, která putuje od generace na generaci, jsou čerstvá jablka. Čerstvá jablka totiž mají projímavý účinek, ale pokud máte průjem, dokáží zastavit i průjem. Dále můžete vyzkoušet sušené švestky anebo jakékoliv čerstvé ovoce, které bylo vypěstováno na našem území. Dobrým tipem je i hrnek vlažné vody, ale také zvýšená fyzická aktivita. Ta pomáhá zvláště při cestování do jiných zemí, kde k zácpě může dojít. Než začnete testovat i místní vodu, přečtěte si průvodce, nebo alespoň komentáře ostatních, kteří dané území již navštívili, abyste předešli zbytečným komplikacím.

Čtěte také:   Kdy je bolest břicha akutní?

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *